Založ si blog

Tvary

Jeden krok, dva, akosi mi to prepletanie nohami dnes nejde. Oťaželi mi nohy, akoby každá z nich bola ozdobená ťažkým závažím. „Možno teplo,“ povie žena kráčajúca popri mne. Evička, stará známa, už sme spolu čosi preskákali, poznáme sa dlhé roky. „Teplo?“ pýtam sa, akoby som nepochopila. Ale o tom to nie je, chcem len zdôrazniť, že toto pomenovanie sa mi nepozdáva. „Skôr horúčava,“ dokončím myšlienku.

Prechádzame cez úzku lávku jedna vedľa druhej. „Mám ťa rada, veď vieš…“ rozhovorím sa odrazu. „Deje sa niečo?“ pozrie na mňa hnedými očami, v tvári ma zvláštny výraz. Robí si starosti, vidím to na nej. Nie, to nechcem, lenže dnes nie som vo svojej koži, ani telo ma neposlúcha. Z malého ruksaku vylovím fľašu vody. Minerálnej, poriadne si upijem. „Lepšie?“ pýta sa a pozerá do potoka. „Neviem, tá hlava, akosi sa mi motá,“ dotýkam sa prstami svojho čela. „Opatrne,“ chlácholí ma a chytí ma za ruku. „Nechcela som to pokaziť,“ hľadám ospravedlňujúce slová. „Nechaj tak, asi potrebuješ tieň, vezmem ťa domov.“ Chcem jej oponovať, povedať, že sme sa nevideli tak dlho. Nemôžem, cítim sa tak zvláštne, nie som toho schopná.

Pomalými krokmi kráčam poľnou cestou, tenisky mám zaprášené. „Už som skoro doma,“ upriamujem jej pozornosť na zelenú bránku. Odomykám, ozve sa vrznutie. „Aké nepríjemné,“ skonštatuje a ja súhlasím. Treba ju namazať, viem, len keby mal kto. Dva roky, toľko je Ivan mŕtvy a ja na to nestačím. „Pôjdeme do domu?“ „Nie, zostanem na lavičke, tu ma môžeš nechať.“

Nechce, akoby mi neverila, práve prejavila priateľskú zodpovednosť. Lenže ja to myslím vážne, chcem si posedieť na lavičke v tieni, moje obľúbené miesto. Sedávala som tam… s Ivanom. „Uvarím ti čaj?“ obskakuje ma. „Nie, žiadne starosti, pokojne môžeš odísť, ozvem sa ti telefonicky.

Bránka, vrznutie a som sama, Evička konečne pochopila. Opriem sa o operadlo lavičky, nohy natiahnem a pozerám sa pred seba. Záhrada, rozprestiera sa priamo predo mnou. Kedysi, Ivanova pýcha, dnes moja. Prevzala som to, obzerám si plody svojej práce. Červená, udrie mi do oka. Tá veľkosť a tvary, hneď som dostala chuť. Mňam, musím ju mať. Vstávam, niekoľko krokov, jeden pohyb a je v mojej dlani. Kombinácia červenej a zelenej, jednoducho kráska, chuťové poháriky sa aktivizujú.

Kuchyňa, som vo vnútri. Robím jej kúpeľ, chcem jej dopriať, sledujem kvapky stekajúce po jej oblých tvaroch. Nádhera, je taká urastená, kladiem ju na drevenú dosku a krájam. Na plátky, tak to mám najradšej. Chlebík s čerstvou rajčinou, mňam, začínam sa cítiť lepšie.

Tag:

Slnko

15.04.2024

Je ráno. Slnko už vypeká, akoby nemohlo byť po včerajšom dni unavené. Mohlo, keby to takto fungovalo. Nie, nič z toho, slnečná aktivita sa zvyšuje rýchlym tempom. Moje telo zahaľuje len tenučké tričko. Keby nebolo treba… Úvahy, veď prečo nie, popustiť uzdu fantázii môže byť celkom fajn. Oči privreté, tvár sa mi kúpe v slnečných lúčoch. Hodinky [...]

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

kórea

V čase kórejskej vojny zmasakrovali 1700 veriacich, potvrdila komisia

17.04.2024 13:56

Komisia identifikovala zoznam obetí na základe rôznych historických záznamov.

Irán Izrael prehliadka vojenská útok oslavy Raísí

Irán na výročnej vojenskej prehliadke oslavoval svoj útok na Izrael

17.04.2024 13:52

Operácia Čestný sľub "zvrhla slávu sionistického režimu (Izraela)", vyhlásil iránsky prezident Ebráhím Raísí na vojenskej základni pri Teheráne.

Peniaze / Euro / Bankovka / Korupcia / Úplatok /

GRECO: Slovensko slabo dodržiava odporúčania pre predchádzanie korupcie

17.04.2024 13:48

Iba tri z 21 odporúčaní implementovalo Slovensko úplne, štyri čiastočne a 14 odporúčaní nezaviedlo vôbec.

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.