Založ si blog

Šieste poschodie

Chodba dlhá, postupne sa zatáča smerom doprava. Sledujem jej tvar, akoby ma pomaličky začínal fascinovať. Kdeže, len snaživo sledujem smer, dôležité je nezblúdiť. Blamovať sa nechcem, určite by to nebola dobrá reklama.

Krížik na čele, pousmejem sa opatrne. Nikto ma nevidí, ale som opatrná, nechcem nikoho uraziť. Matku už vôbec nie, myslí to so mnou dobre. Ona a jej krížiky, akosi to k nej patrí, jednoducho je taká. Vyhovárala som jej to, hovorila, že to nemá zmysel. Nič, nezmenila sa, akoby ma ani nepočúvala. Hodiny, spoliehala som sa na ne. Je skoro ráno, predsa nebude z postele utekať. Kdeže, utekať nemusela, nebolo treba, čakala ma v kuchyni s horúcou kávou. Dobre mi padla, len tie reči. Nesadli mi, radšej by som bola bez nich.

Zažltnuté linoleum vystrieda studený biely mramor. Klopkanie, detailne  počuť každý môj krok. Darí sa mi, zatiaľ ide všetko podľa plánu. Vo výťahu zdvorilý pánko v elegantnom klobúku, ktorý podčiarkuje jeho dokonalý vkus. Elegán, pomyslím si a pristúpim k nemu. Mohla by som o ňom vedieť aj viac, potrebujem však vystúpiť.

Šieste poschodie, som presne tam, kde mám byť. Zvonček a otvárací signál, staršia žena v krátkom plášti mi ide naproti. Venujem jej úsmev, chcem byť milá. Lenže ona, s prísnym výzorom v tvári ma vedie do tmavej miestnosti. „Šatňa, zložte sa,“ zostáva stručná. „A nezabudnite sa prezliecť, nesmiete sa tu pohybovať v civile.“ Ako na vojne, pomyslím si a skladám veci do kovovej skrine. Odpudivé miesto.

„Dobrý deň,“ dostanem zo seba, len čo sa priblížim k otvoreným dverám uprostred chodby. Všetky oči na mne, akoby ma chceli prebodnúť. Staršie osadenstvo, cítim sa tu ako malé decko. „Nech sa páči za mnou,“ dostane zo seba moja sprievodkyňa. Staničná sestra. Hm, potichu bez reptania ju nasledujem. „Izba 623, štyria pacienti, chorobopisy máte na stolíku pod oknom. A oboznámte sa s nimi, o desiatej je vizita.“

Štyri postele, štyria muži hľadiaci na mňa a drevená stolička postavená pri stole. Moje nové pôsobisko po škole. Sadám si a otváram zdravotný záznam jedného z nich. Veľa toho neprečítam, keď ku mne doľahne hlas. „Môžete mi podať misu?“ Pár hnedých očí, upierajú sa ku mne, akoby som len ja mohla pomôcť. Vlastne, je to tak, okrem mňa tu nikto nie je. Neodmietam, ako by som aj  mohla, som doktorka.

Malou miestnosťou sa šíri pach stolice, je dotieravý, vlieza mi do nosa. V momente si spomeniem na matku a jej krížik na mojom čele.

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.