Založ si blog

Domy

Domy, vysoké, nižšie a nízke. Každý iný, ale všetky podobné. Paneláky týčiace sa do výšky, niektoré mohutné, iné trochu poskromnejšie. Jednoducho sídlisko. A to všetko lemované kúskami zelene. Vyrástla tu, rodičia tu bývali od jej narodenia a ona sa tu cítila vždy dobre. Bol to jednoducho jej domov. Boli takí, čo prišli na návštevu a kritizovali, vraj hrôza, takých nikdy nemala rada.

Domov, miesto, ktoré má každý rád. Kráča, jej kroky smerujú známym smerom. A predsa, akoby sa odrazu preľakla. Aj kroky sa jej odrazu predĺžili, možno aj o polovicu. Počasím to nie je, dnes je pomerne príjemne. Žiadne teplo, ani slnka nie je veľa, ale na druhú polovicu septembra to ujde. Ani vietor to dnes nepreháňa a to u nich na sídlisku sa rád predvádza. Vraj je za tým poloha, tvrdí ocko. A okolo nej nikto, žiadni ľudia, ani psíčkari, ktorí brázdia ulice so svojimi miláčikmi. Len ona trieli popri košatých stromoch, ktoré už poriadne vyrástli. Pamätá si časy, maličké boli, aj jej otec ich polieval. Ujali sa, konštatuje s hrdosťou, ale ponáhľať sa neprestane.

Cesta, prejde na druhú stranu a zhlboka sa nadýchne. Ťažko sa jej dýcha, akoby ju čosi tlačilo a nedovolilo jej pojať chladný vzduch do pľúc.  A tie domy, akoby sa pohybovali, začalo to tak odrazu. Zelený oproti nej sa akosi nakláňa smerom k nej, oranžový z opačnej strany sa tiež nedá zahanbiť. Rýchlo, nohy na plecia, uteká, akoby ju prenasledovali.

Modrá brána, rýchlo dovnútra, ukryť sa, len po tom túži. Výťahom na piate poschodie a šup do dverí. „Mirko,“ volá, len čo vojde dovnútra. Nič, nikde ani hlások, jej miláčik ešte nie je doma. So smútkom v očiach sa posadí na taburetku stojacu v predsieni. Dýcha, ešte stále sa jej neuľavilo. Keby bol doma… Nie je, je tu len ona, ruka jej skĺzne a dotkne sa svojho brucha. Spozornie, opakovane po ňom prechádza, jemne, citlivo. Už sa dvíha, konštatuje pohľadom i rukou, je tam ukrytý maličký človiečik. Rozcíti sa, zabúda na všetko, čo práve prežila, sú to také hlúpe stavy, ale už na ne nechce myslieť. Mirko, ona a ten drobec ukrytý v jej vnútri. Už aby bol vonku, chce ho držať v náručí.

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

T-54 tank

Číre zúfalstvo? Rusi na Ukrajinu poslali tanky T-54 vyrábané za Stalina

22.03.2023 15:58

Podľa expertov nasadenie tankov „jednoznačne naznačuje vážne problémy s poskytovaním obrnených vozidiel ruským ozbrojeným silám“.

kladivo, súd, justícia, váhy, právo, notár, zákon

Piťovec Karol Patasy mladší dostal 16-ročný trest väzenia

22.03.2023 15:19

Vinný je z vraždy pred bratislavským barom Boston z roku 2004.

Nemecko Mníchov Bezpečnostná Konferencia polizei

V Nemecku zasahovali proti „ríšskym občanom“, zranil sa jeden policajt

22.03.2023 15:10

Prívrženci pravicového hnutia tvrdia, že stále existuje Nemecká ríša, teda Reich, z roku 1871.

challenger, tank, vojna an Ukrajine

Moskva straší: ochudobnený urán je krok k jadrovej vojne. Bojí sa o svoje tanky

22.03.2023 14:51

Pre posádku zasiahnutého tanku je toxicita uránového jadra projektilu tým najmenším problémom, tvrdia experti.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215552x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie