Založ si blog

Geometria

Priestor, izba. Štyri steny, všetky biele, možno kocka. Nemusí to tak byť v matematike som nikdy nebola dobrá. Geometria ešte horší level, všetky tie útvary, rysovanie a výpočty. Ešte aj učiteľka bola nanič, tlstá a odporná, tvár jej zdobila ďalšia brada. Nie jedna a možno by ani pri dvoch nezostala. Bola mladá, pohybovala sa ťažko a pri každom kroku fučala. Hovorili sme jej „lokomotíva“, pasovalo jej to.

Minulosť, toto všetko som prežila kedysi dávno, sú to už roky. Slnko, začína mi vliezať do izby, aspoň niečo pozitívne, pomyslím si a vystrčím nohu spod periny. Len tak opatrne, niekoľko prstov, akoby som sa bála. Možno aj, zostávam v pomykove. Obzerám sa po izbe, otáčam hlavu. Vstávať, to by som naozaj mala, asi najvyšší čas.

Tomáš, ten jeho úsmev, predstavujem si ho, ako ma pobozkal pri odchode do práce. Zvyčajne precitnem, lenže… Takto je to každý pracovný deň od pondelka do piatku. A dnes?

Piatok, posledný pracovný, ale všetko je inak, akosi postavené na hlavu. Bez manžela, bez jeho jemného bozku. Nechcem vstávať, ani slnko ma nemôže presvedčiť. Je také pozitívne, slnečné lúče pomaličky presvetľujú izbu. Lenže ja, nie som taká silná, nedokážem to.

Musím, chcem, to všetko sú slová, je ich toľko, mám ich všetky v hlave. Naháňajú sa tam, strkajú do seba a predháňajú sa, aby ma zaujali.

Zvuk, vlastne plač. Detský, dolieha ku mne, dokonca sa zintenzívňuje. Je všade okolo mňa, začína ma tlačiť z každej strany. „Si matka,“ znie v mojich ušiach. Počujem, dokonca si to uvedomujem, ale akoby som nechápala význam týchto slov. Viem len jediné, chcem zostať v posteli, bojím sa z nej vyjsť.

Otáčam sa, hľadám polohu. Možno vpravo, pomyslím si, keď čosi pocítim. Dotyk, som si istá. Natiahnem ruku a vedľa mňa telo. Nič veľké, práve naopak, vidím dieťa. Aké všeobecné slovo, akoby označovalo niečo úplne vzdialené. Kdeže, je tu hneď vedľa mňa. Pootočím sa a pozorujem. Lenka, moja malá dcérka. Vlastne aj Tomášova, ale ten tu už niekoľko dní nie je. Služobná cesta, znie to tak oficiálne.

Spinká, po tom, čo som jej dala cumeľ, vyzerá celkom ako bábika. Aspoň chvíľu, prebdela som takmer celú noc a keby len jednu. Mojím telom lomcuje únava. Nie som zlá matka, len zaspávam.

Tag:

Ulica

27.03.2023

Moje nohy, jedna a za ňou druhá. Je to tesné, k omylu však nedochádza, aj obdiv si to zaslúži. Dobre vymyslené, jednoducho na striedačku. Kladiem ich vedľa seba, pomaly a presne. Nepremýšľam, konám automaticky. Len tak, akoby som ani nemohla inak. Vchodové dvere smerom von, práve opúšťam tento priestor. Bezpečie, áno to je ono, za týmito dverami ho strácam. „Dobré [...]

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Kórea KĽDR balistická strela raketa

Už siedmy marcový test: KĽDR odpálila ďalšie dve balistické rakety

27.03.2023 06:47

Stále častejšia demonštrácia vojenskej sily je reakciou na spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a Spojených štátov.

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Český dobrovoľník na Donbase je nezvestný. Herec Bloom rokoval so Zelenským

27.03.2023 06:00, aktualizované: 07:54

Britský herec a veľvyslanec dobrej vôle Detského fondu OSN (UNICEF) Orlando Bloom hovoril s Volodymyrom Zelenským.

Iskander, Rusko, vojna na Ukrajine

Expertka: Putin jadrovo vydiera. Na atómový útok by nepotreboval Bielorusko

27.03.2023 05:50

Rusko sa v Bielorusku chystá rozmiestniť taktické jadrové zbrane. Je to bezpečnostná hrozba?

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odvolal ministra, ktorý žiadal pozastavenie justičnej reformy

26.03.2023 21:33

Galant v sobotu vyzval na okamžité pozastavenie kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli.