Založ si blog

Geometria

Priestor, izba. Štyri steny, všetky biele, možno kocka. Nemusí to tak byť v matematike som nikdy nebola dobrá. Geometria ešte horší level, všetky tie útvary, rysovanie a výpočty. Ešte aj učiteľka bola nanič, tlstá a odporná, tvár jej zdobila ďalšia brada. Nie jedna a možno by ani pri dvoch nezostala. Bola mladá, pohybovala sa ťažko a pri každom kroku fučala. Hovorili sme jej „lokomotíva“, pasovalo jej to.

Minulosť, toto všetko som prežila kedysi dávno, sú to už roky. Slnko, začína mi vliezať do izby, aspoň niečo pozitívne, pomyslím si a vystrčím nohu spod periny. Len tak opatrne, niekoľko prstov, akoby som sa bála. Možno aj, zostávam v pomykove. Obzerám sa po izbe, otáčam hlavu. Vstávať, to by som naozaj mala, asi najvyšší čas.

Tomáš, ten jeho úsmev, predstavujem si ho, ako ma pobozkal pri odchode do práce. Zvyčajne precitnem, lenže… Takto je to každý pracovný deň od pondelka do piatku. A dnes?

Piatok, posledný pracovný, ale všetko je inak, akosi postavené na hlavu. Bez manžela, bez jeho jemného bozku. Nechcem vstávať, ani slnko ma nemôže presvedčiť. Je také pozitívne, slnečné lúče pomaličky presvetľujú izbu. Lenže ja, nie som taká silná, nedokážem to.

Musím, chcem, to všetko sú slová, je ich toľko, mám ich všetky v hlave. Naháňajú sa tam, strkajú do seba a predháňajú sa, aby ma zaujali.

Zvuk, vlastne plač. Detský, dolieha ku mne, dokonca sa zintenzívňuje. Je všade okolo mňa, začína ma tlačiť z každej strany. „Si matka,“ znie v mojich ušiach. Počujem, dokonca si to uvedomujem, ale akoby som nechápala význam týchto slov. Viem len jediné, chcem zostať v posteli, bojím sa z nej vyjsť.

Otáčam sa, hľadám polohu. Možno vpravo, pomyslím si, keď čosi pocítim. Dotyk, som si istá. Natiahnem ruku a vedľa mňa telo. Nič veľké, práve naopak, vidím dieťa. Aké všeobecné slovo, akoby označovalo niečo úplne vzdialené. Kdeže, je tu hneď vedľa mňa. Pootočím sa a pozorujem. Lenka, moja malá dcérka. Vlastne aj Tomášova, ale ten tu už niekoľko dní nie je. Služobná cesta, znie to tak oficiálne.

Spinká, po tom, čo som jej dala cumeľ, vyzerá celkom ako bábika. Aspoň chvíľu, prebdela som takmer celú noc a keby len jednu. Mojím telom lomcuje únava. Nie som zlá matka, len zaspávam.

Tag:

Kalendár

17.11.2022

Otváram dvere výťahu a len pre seba konštatujem čosi o jeho veku. Starý je, najväčšiu slávu už má za sebou. Chodba malá, lemovaná dverami, pred jednými z nich niekoľko topánok i papúč. Menšie, väčšie, najväčšie, tento pohľad ma skutočne pobaví. Ako z rozprávky, lenže toto s ňou nemá nič spoločné. Stláčam zvonček a vyčkávam, akoby bol [...]

Čísla

08.11.2022

Žena, sedí oproti mne. Vlasy šedivé, pôsobia, akoby boli špinavé. Nie sú, to všetko len vek, to číslo, ktoré sa tak rýchlo mení. Nepáči sa mi, jej tvár pôsobí na mňa zvláštne, akoby som sa jej bála. Vlastne, asi len zlý dojem. Zuby má posadené príliš dopredu, niekedy jej vidím celé ďasná. Jej ústa, sú také veľké, neustále sa otvárajú. Sústredene sa na ne [...]

Zrnká

22.10.2022

Sedí, nohy natiahnuté pred sebou, pravá prehodená cez ľavú. Červená púta pozornosť, dnes dopoludnia si nalakovala nechty. Prsty na nohách si lakuje pravidelne a výrazné odtiene má rada. Naozaj rada a potom, každý má nejaký vkus. A vôbec, ona iných nerieši, chce byť sama sebou. Prsty, pohýbe nimi a cíti čosi, ale tu toho je. Zaborí nohy hlbšie. Zrnká, [...]

Margarita Simonian

Ak prehráme, skončíme všetci v Haagu. Propagandisti odhalili strach Kremľa

03.12.2022 03:53

Začali sa moskovské elity báť, že budú skladať účty za podiel na vojnových zločinoch? Alebo sa hlásne trúby Kremľa len snažia mobilizovať Rusov strašením, že po porážke nik z nich trestu neujde?

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 198985x
Priemerná čítanosť článkov: 1496x

Autor blogu

Kategórie