Založ si blog

Tma

Som niekde, neviem špecifikovať miesto. Snažím sa, akoby sa do toho zapájali všetky bunky môjho vnútra. Akýsi zvláštny pocit sa rozlieva v mojom vnútri, cítim to. Musí to fungovať, inú možnosť si nepripúšťam, som tvrdohlavá, aj mama mi to vravievala. „Si tvrdohlavé dieťa, neviem po kom to máš.“ Boli to jej slová a občas, keď mala zlú náladu doplnila ešte, že po starom otcovi. Neverila som, ale nikdy som jej neprotirečila. Nehodilo sa to, podľa mňa nie.

Bol to vysoký, štíhly muž so zvláštnym nosom a čiernymi vlasmi. Bol taký dlhý, že ako dieťa som si nevedela predstaviť, ako sa mu tam hore žije. Bolo to pre mňa nepredstaviteľne vysoko, nedokázala som to pochopiť, ani jeden z mojich rodičov nemal takú výšku. Niekedy, keď sa chcel ku mne priblížiť, ma ako malú zodvihol a posadil na svoje koleno. Aj to bola výška, mala som pred ním rešpekt. Keď som podrástla a dospelí ma nevideli, skúšala som si jeho topánky. Moja malá noha sa v nich strácala, bolo to pre mňa zábavné. Raz ma prichytila mama. Vyhrešila ma, ale ja som mala dojem, že aj ona sa baví. Otec by to nespravil, celý život bol mimoriadne prísny a bol to jeho otec. Človek, ktorého si mimoriadne vážil.

Zvuk, dolieha ku mne, akoby sa postupne zintenzívňoval. Je hlasnejší a hlasnejší, vlieza mi do ucha. Nechcem sa mu venovať, okolo mňa je toľko myšlienok, vyrušuje ma, potrebujem sa ho zbaviť. Nič, je to stále horšie, všetko pekné je odrazu preč. Mama, starý otec aj otec.

Tma, len ona tu zostala a zvuk. Budík, čas ranného vstávania sa priblížil.

Tag:

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

Hnedá

03.03.2024

Vôňa, vráža mi do nosa. Nádhera, kávové zrná, mám ich pred očami. Tie tvary, zbožňujem ich vo všetkých podobách. Akoby som sa práve ocitla v reklamnom spote, kochám sa pohľadom na ne. „No, len sa na ne pozri!“ chcem vykríknuť a dať to na známosť všetkým. Nech vedia, kde je ich krása a chuť. Áno, tá chuť dostane každého. Musí, nedá sa jej odolať. [...]

europarlament

Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby: Bruselské tajné služby odhalili ich cieľ

12.04.2024 13:51

Moskva chce ovplyvniť voľby tak, aby sa do europarlamentu dostalo čo najviac proruských kandidátov.

Belarus Election

Bieloruský žalár vyzerá ako márnica pre opozíciu. Zomrel už šiesty Lukašenkov väzeň

12.04.2024 13:34

Aljaksandra Kuliniča sa chystali súdiť, ale dozorcovia ho našli mŕtveho. Ak sa v Bielorusku niekto s ochorením ocitne za mrežami, hrozí mu, že sa živý nevráti.

nemecko, polícia, polizei

V Nemecku zadržali troch tínedžerov podozrivých z prípravy teroristického útoku

12.04.2024 13:07

Mladí ľudia sú prívržencami tzv. Islamského štátu. O svojich plánoch diskutovali v súkromnom čete.

Tank / Leopard 2A6 / NATO / Nemecko /

Lévy: Sme uprostred tretej svetovej vojny. Západ robí tú istú chybu, ako pred druhou

12.04.2024 13:00

Prezident Macron patrí medzi tých, ktorí pochopili, že zveri nemusíte nič dať. Ak dáte málo, zver bude vždy chcieť viac,“ skonštatoval Lévy.