Založ si blog

Ráno

Idem, ale akosi sa mi nechce, akoby som bola lenivá. Vlastne aj som, veď kto by nebol. Víkend, to sladké leňošenie. Nie, nebolo ho veľa, ale človek si zvykne, poteší ho aj málo. Stačí poslednýkrát zavrieť bránu školy a potom…

 

Áno, začína sa skutočný život, mladá duša prahne po dospeláckom svete, je taký lákavý. Smejem sa, tiež som taká bola, plná života, elánu a všetkého okolo toho. Ten pocit mi vravel, že svet mi leží pri nohách.  „A ležal?“ pýtam sa sama seba, akoby som dostala chuť vyhodnotiť predchádzajúce roky.

 

Vyhodnocovať? A načo? Všetko sa zmenilo tak rýchlo, že som si to nestihla ani uvedomiť, jeden deň striedal druhý. Rutina, povedal by ktosi a bol by spokojný. Lenže ja som iná, mne to nestačí, chcela som dostať viac.

 

Chcela. No a? Nedosiahla som nič, som len jedna z mnohých, ktorí dopadli rovnako ako ja. Každé ráno v pravidelnom čase vhupnem do pripraveného oblečenia a zatváram dvere bytu. Ako dnes, druhou rukou priťahujem dvere smerom k sebe a otáčam kľúčom v zámke. „Dobré ráno,“ počujem hlas, len čo prejdem o poschodie nižšie. Mužský, definujem ho presne a pridávam podrobnosti. Dávid, stretávam ho každé ráno. Neviem o ňom veľa, len to, že je z tretieho poschodia a nikdy som ho nevidela so ženou.

 

Hm, to sú myšlienky, trochu sa im smejem. Akoby som sama nevedela, čo chcem. Susedia či niečo viac? Kráča po schodoch priamo predo mnou a ja za ním, do nosa mi udiera vôňa jeho parfému. Pozdrav už máme za sebou a naše cesty sa čoskoro rozdelia. Ja smerom doprava, on doľava, každý z nás po svojom. Do práce.

 

Ešte buchnutie ťažkej modrej brány a je to definitívne. Aj takto vyzerá dospelácky svet, po rokoch cítim, akoby som sa v ňom začínala strácať.

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.