Založ si blog

Odpoveď

Spolu, som s ňou. Jedna vedľa druhej, moje nadšenie je možno zvláštne, vychádza však z môjho vnútra. Akoby bolo niekde vo mne ukryté, kdesi hlboko. „Si taká mladá,“ povedali by niektorí bez toho, aby o mne niečo vedeli. Aspoň niečo.

 

Hm, mladá… Mladosť je krásna, ale definovať ju, to je niečo iné. A ja, naozaj som ešte mladá? Pýtam sa, akoby som to potrebovala vedieť s okamžitou platnosťou. A presne. Hm, také jednoduché to nebude a dokonalej odpovede sa asi nedočkám. Neexistuje, každý si ju musí nájsť sám. Podľa seba.

 

Želmíra, po domácky Želka. Hlúpe meno, kto by už dnes svojej dcére také dal. Lenže vtedy, iné časy to boli, nebol taký výber. Ešte raz poviem toto zvláštne meno a objímam ju. Zľahka, symbolicky. Žena, vzrastom menšia, celkovo drobnejšia postava. Vlasy dlhšie, voľne rozpustené na plecia. Pozorujem ju a čítam v tvári, okolo očí drobné vejáriky. Sú tam, ale nepôsobia rušivo, akoby dotvárali jej tvár.

 

„Aká bola cesta?“ pýtam sa so záujmom v hlase. „Poriadna zápcha na vjazde do mesta.“ Klasika, chcem povedať, ale zostanem ticho. Načo poskytovať informácie, ktoré pre ňu nie sú dôležité. Hľadím na ňu, možno mám otvorené aj ústa. Našťastie nie, stihla som ich zavrieť. Cítim sa tak zvláštne, akoby som cestovala v čase.  „Andrej, môj manžel,“ ukazuje na chlapíka vedľa seba a jemne sa usmieva. On nie, jeho vážnosť je mi trochu nepríjemná. Cudzí muž, pomyslím si a vystrčím pred seba pravicu. Zo slušnosti.

 

„Ako sa to stalo? Bolo to rýchle?“ Otázky, kladie ich ona. Dorážajú do mňa, nedajú mi pokoja. Počúvam, ale odpovedať nechcem, akoby som chcela robiť prieky. Nie, ale tá posteľ, mám ju pred očami ešte teraz. A to pyžamo, potom nočná košeľa, vidieť ju, bolo také skľučujúce. Pre mňa určite. Ale čo ona?

 

Nič, bola ďaleko, kdesi tam vo svete. Bez slova, bez telefonátu, žiadny kontakt. Utiekla a nechala ma tu. Aj ju, jej srdce, city a to všetko.

Tmavá miestnosť plná ľudí, všetci v čiernom. Poznám ich všetkých, ale cítim sa sama, úplne osamelá. Sedím v prvej lavici a do uší sa mi tlačia slová. Žena, hovoria o nej. Pekná reč, slová sú pravdivé, len keby ma netlačili pri srdci. Antúrie, áno, najradšej mala tie červené. Hľadím na obrovský veniec a po lícach mi tečú slzy.

 

Mladá. Určite nie, po dnešnom dni je to definitívne, opustila ma najdôležitejšia žena môjho života.

Tag:

Piesok

23.06.2022

Štvrtok, takmer koniec pracovného týždňa. Nie je to také zlé, ale piatok by sa zišiel. „Ahojte, babenky, tak zajtra,“ dostanem zo seba, kým si prehodím pripravenú tašku cez plece. Zbalená a rozhodnutá, jednoducho odchádzam, mám plné zuby všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí odo mňa toho toľko očakávajú. Až priveľa, deň čo deň, akoby som ani človek nebola. [...]

Dvere

05.06.2022

Nohavicový kostým a do toho vhodné tričko, všetko zladené aj farebne. Zrejme to nebude štýl pre každého, ale k nej sa akosi hodí. Nádvorím vykladaným masívnou dlažbou sa ozýva zvuk, klopkanie podpätkov. To ona, kráča k masívnym dverám. Schodište, stúpa smerom hore a situácia sa niekoľkokrát opakuje. Postojí, niekoľkokrát sa nadýchne, tých schodov bolo [...]

Žltá

02.06.2022

Ruky, jedna a druhá. Výborne, mám dve, dokonca ich rozlišujem. Pravá, ľavá, odkrývam skutočnosti, ktoré už dávno viem. Hovorím tomu potreba, jednoducho ju mám, tu a teraz. Žiadne hlboké myslenie, do toho sa nepúšťam. Možno by som aj chcela, lenže… Nie, nechcem, ani váhať nemusím, vôbec o tom neuvažujem. V prstoch držím čosi. Bavlna, inak pletacia [...]

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.

Milada Horáková

Čaputová: Ak si máme uctiť odkaz M. Horákovej, potom si strážme slobodu

27.06.2022 17:49

V pondelok uplynulo 72 rokov od justičnej vraždy právničky a političky Milady Horákovej.