Založ si blog

Vôňa

Prehodím perinu, do nosa mi udrie vôňa. Hm, skôr pach aviváže, ktorý je taký dotieravý. Už niekoľko hodín mám tento dojem, akoby sa neustále vznášal v miestnosti. Zbaviť sa ho? Nemožné, ani otvorené okno nepomôže nadlho, o chvíľu je späť.

 

Sedím a moja noha vkĺzne do ponožky. Najprv pravá, potom ľavá, pekne jedna po druhej, klbčenie je neprípustné. Práve som si spomenul na detstvo, presne ako my dvaja, ja a brat. Som o niekoľko rokov starší, ale matka na všetko veľmi pozorne dozerala, mala rada poriadok. Keby nie jej, zariadil by som si to inak. Rovnako ako chalani v mojom okolí. Peťo z vedľajšieho vchodu bol starší len o jeden rok, pre brata bol však šéf. A jeho matka? Neriešila, chalanské pletky a šarvátky, no proste nič pre ňu. Ako si to medzi sebou zariadili, tak bolo. Nádhera, tiež som to tak chcel, celé roky.

 

Nepríjemného pachu som sa nezbavil, ale stojím na nohách. Čierne ponožky na bielom koberci. Poriadne huňatom, zábavný pohľad. Nadvihnem nohy a niekoľkokrát sa snažím pristúpiť dlhé vlákna trčiace spod mojich nôh. Kdeže, nejako sa mi nedarí. Táto činnosť mi neprináša útechu, vzdávam sa rýchlo, vytrvalý nie som. Po otcovi, prebehne mi hlavou, keď sa zháčim. Nehýbem sa, len sa niekoľkokrát za sebou sa v zrýchlenom režime nadýchnem. Ešte si prehodím cez hlavu biele tielko a vnímam obrazy pred sebou.

 

Ako v kine, pomyslím si, keď sa do toho ponorím. Som v malej miestnosti, veľa svetla tu nie je. Nevadí, cez maličké okienko prenikajú slnečné lúče. Som pri otcovi, sedím na jeho kolenách. Flanelová košeľa, tak si ho pamätám. Som chlapča, drobné, ustráchané, v tvári mám zvláštny výraz. Jeho ruky a vôňa dreva. Príjemná, na rozdiel od tejto tu. Na stole pred ním kúsok dreva. Sedím a so zatajeným dychom ho sledujem. Dláto v ruke, jeden šikovný pohyb za druhým, ale mu to ide. „Au, to bolí,“ zvýskne odrazu a drží si ruku. Červená farba, len tú vidím a trasiem sa na celom tele. Jeho ruka je silná, údery tupé a boľavé. Neviem prečo, nechápem, telo mám celé doráňané.

 

Zvuk, počujem ho, zreteľný je. Dvere, ktosi klope na moju hotelovú izbu. Opúšťam detstvo a vraciam sa k realite, musím konať rýchlo, inak budem bez raňajok.

Tag:

Piesok

23.06.2022

Štvrtok, takmer koniec pracovného týždňa. Nie je to také zlé, ale piatok by sa zišiel. „Ahojte, babenky, tak zajtra,“ dostanem zo seba, kým si prehodím pripravenú tašku cez plece. Zbalená a rozhodnutá, jednoducho odchádzam, mám plné zuby všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí odo mňa toho toľko očakávajú. Až priveľa, deň čo deň, akoby som ani človek nebola. [...]

Dvere

05.06.2022

Nohavicový kostým a do toho vhodné tričko, všetko zladené aj farebne. Zrejme to nebude štýl pre každého, ale k nej sa akosi hodí. Nádvorím vykladaným masívnou dlažbou sa ozýva zvuk, klopkanie podpätkov. To ona, kráča k masívnym dverám. Schodište, stúpa smerom hore a situácia sa niekoľkokrát opakuje. Postojí, niekoľkokrát sa nadýchne, tých schodov bolo [...]

Žltá

02.06.2022

Ruky, jedna a druhá. Výborne, mám dve, dokonca ich rozlišujem. Pravá, ľavá, odkrývam skutočnosti, ktoré už dávno viem. Hovorím tomu potreba, jednoducho ju mám, tu a teraz. Žiadne hlboké myslenie, do toho sa nepúšťam. Možno by som aj chcela, lenže… Nie, nechcem, ani váhať nemusím, vôbec o tom neuvažujem. V prstoch držím čosi. Bavlna, inak pletacia [...]

Russia Ukraine War Tying the Knot

Kyjev bude po vojne súperiť o svojich občanov s Európskou úniou

28.06.2022 05:00

Príde Ukrajina o pol milióna, či päť miliónov obyvateľov? To podľa demografov záleží na dĺźke vojny.

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.