Založ si blog

Piesok

Mesiac  vysoko, akoby chcel všetkým dokázať svoju moc. Nemusí, pre Moniku je dostatočne mocný a tajomný. Priťahuje ju, trvá to už od detstva. „Nepozeraj po ňom!“ kárala ju mama v časoch, keď okolo domu pobehovala v bielych šatách s červenými bodkami po vysokej tráve. Nechcela, veď to povedala mama. Hm, a tú by mala rešpektovať, takto nejako jej to vštepili. Odmala a to bolo už poriadne dávno, ale základy zostávajú. Je to ako s domom, budovaniu základov sa jednoducho nevyhneš.

Noc. Prišla tak rýchlo, zdá sa jej, že počas dňa nič nestihla, akoby to bol piesok. Áno piesok, sypký a rýchlo miznúci. Ešte nie, pomyslí si a chytí lyžičku do prstov. „Au,“ zjojkne a pustí ju ešte rýchlejšie ako sa jej dotkla. Hrnček plný malinového čaju, kúsky malín v ňom nie sú, je z listov. Horúci a nádherne voňavý, jeden z jej obľúbených a dnes má dojem, že potrebuje presne tento. Chlipla by si, bolo by to však príliš odvážne, popáliť si jazyk nechce. Ešte niekoľko rýchlych pohybov na obe strany a možno po chvíľke.

Mesiac, veľká, žiarivá guľa oslepujúca jej oči. Žiadny rožtek predvádzajúci svoju eleganciu a štíhlosť. Pozerám po ňom, akoby som od neho nevedela oči odtrhnúť. Lenže všetko je inak. Sedím na metle, akoby to bol môj dopravný prostriedok. Vlastne aj je, práve sa rútim do zákruty obrovskou rýchlosťou. Ááá, tak toto mi na realitu nepripadá, ale konštatovanie mi v tomto okamihu nepomôže. Musím zastaviť, inak sa môže čokoľvek stať.

Moje telo, cítim strašnú ťarchu, ktorá zo mňa nechce zliezť. A potom… Telom mi mykne, s hlavou je to ešte horšie. Bác! Narazila som do stola. Stačí pohľad do zrkadla, moje čelo je červené. Chytám si ho prstami, akoby som ho potrebovala poriadne prehmatať. Chvíľu mi trvá, kým prídem k sebe. Zaspala som, okamžite a hneď. Ani s kôpkou papierov navŕšených po mojej pravici som sa nepopasovala. A vôbec, lietať na metle… Jednoducho sa smejem, skutočne zvláštny sen.

 

Piesok

23.06.2022

Štvrtok, takmer koniec pracovného týždňa. Nie je to také zlé, ale piatok by sa zišiel. „Ahojte, babenky, tak zajtra,“ dostanem zo seba, kým si prehodím pripravenú tašku cez plece. Zbalená a rozhodnutá, jednoducho odchádzam, mám plné zuby všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí odo mňa toho toľko očakávajú. Až priveľa, deň čo deň, akoby som ani človek nebola. [...]

Dvere

05.06.2022

Nohavicový kostým a do toho vhodné tričko, všetko zladené aj farebne. Zrejme to nebude štýl pre každého, ale k nej sa akosi hodí. Nádvorím vykladaným masívnou dlažbou sa ozýva zvuk, klopkanie podpätkov. To ona, kráča k masívnym dverám. Schodište, stúpa smerom hore a situácia sa niekoľkokrát opakuje. Postojí, niekoľkokrát sa nadýchne, tých schodov bolo [...]

Žltá

02.06.2022

Ruky, jedna a druhá. Výborne, mám dve, dokonca ich rozlišujem. Pravá, ľavá, odkrývam skutočnosti, ktoré už dávno viem. Hovorím tomu potreba, jednoducho ju mám, tu a teraz. Žiadne hlboké myslenie, do toho sa nepúšťam. Možno by som aj chcela, lenže… Nie, nechcem, ani váhať nemusím, vôbec o tom neuvažujem. V prstoch držím čosi. Bavlna, inak pletacia [...]

Russia Ukraine War Tying the Knot

Kyjev bude po vojne súperiť o svojich občanov s Európskou úniou

28.06.2022 05:00

Príde Ukrajina o pol milióna, či päť miliónov obyvateľov? To podľa demografov záleží na dĺźke vojny.

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.