Založ si blog

Potreba

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého.

 

„Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby.  „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, zvláštna nálada okamžite po prebudení. Namiesto ďalšieho rečnenia mizne v kúpeľni. Rukami naberá do dlaní studenú vodu a špliecha si ju na tvár. Ľadová je, ale dnes to asi potrebuje, možno pre ten spánok. Vlastne, akoby ani nebol, ešte aj bedrový kĺb ju hneval, ležať na pravom boku bolo pre ňu nemožné.

 

„Idem s ním,“ ukazuje smerom na psa potulujúceho sa po predsieni a berie do rúk obojok. Pripomína im svoju potrebu, jeho čas sa priblížil, je dochvíľny. Jazvečík, toto plemeno si vybrali. Ešte pozdrav a pomaličky sa vytráca z bytu, chce byť sama, vlastne s ním, tie jeho hnedé oči. Tie by dostali každého.

 

Vrznutie bránky a pohľad suseda. „Dobré ráno,“ pozdraví a venuje mu ešte niekoľko milých slov. Snaží sa, ľahké to však nie je. Kdesi v hlave sa jej to točí, zbaviť sa toho nemôže. Odporný sen. Miestnosť, dostatočne veľká, drevené  stoličky zoradené jedna za druhou.  Áno, pamätá si to presne takto. „Vážení občania,“ znel jej hlas. Spomína si, akoby tieto slová počula práve v tejto chvíli.  Hovorila veľa a dôrazne, akoby ich chcela presvedčiť. Vlastne sa tak stalo, používala slová „potreba“, ekológia a prispôsobovala si fakty. Skládka odpadu, takto tomu hovorila. Ale vraj, obávať sa netreba, všetko je pod kontrolou.

 

Ešte raz pozdraví suseda a rýchlo kráča ďalej, začať sa rozčuľovať, by nemalo význam. A rozprávať o tom tomuto chlapíkovi tiež nie. Nepomohlo by, aj on je jeden z tých,  ktorých sa to mimoriadne dotýka. Skládka odpadu v blízkosti domov, to môže len jej napadnúť. Bacuľatá ženská a ten zadok…  Nemá ju rada, bodaj by aj, čo nechcela u seba, poslala ďalej. Potiahne psa, ktorý sa ťahá opačným smerom a pozrie smerom ku skládke. Škoda, že to nebol len sen.

Tag:

Ticho

01.10.2022

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň. Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, [...]

Červená

14.09.2022

Kráčam, moje telo je v pohybe. Jedna noha, druhá, kladiem ich vedľa seba. Zvláštne, nerobievam to, ale dnes, akoby som ich pozoroval. Možno to nie je celkom presné, ale aj tak sa na ne zameriavam. Je zima, takmer päť stupňov pod nulou a ten vietor. Nič príjemné, ešte aj pod kabát mi fúka, dnes je ten vetrisko príliš zvedavý. Nemusel by, už aj mráz mi dáva zabrať. Veru [...]

Alobal

10.09.2022

Miestnosť, steny biele, nikde ani štipka farby. Hm, otáčam hlavu, akoby som tu ešte nikdy nebola. Opak je pravdou, toto miesto je takmer mojím druhým domovom. Ani nápad, chce sa mi protestovať, takto by som to určite nenazývala. Sedím pri stole bielej farby a niekam hľadím. Šanóny, je ich tu toľko, stoja tu ako pyramídy. Veľký poriadok tu nie je, ale to všetko [...]

trh, nákup, nakupovanie, farmári, poľnohospodárstvo, zelenina, trhovisko

Pri Neapole sa priotrávilo desať ľudí mandragorou, bola zrejme v špenáte

07.10.2022 17:21

Z desiatich hospitalizovaných je jeden v ohrození života.

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

očkovanie vakcína

Počet obetí covidu v Holandsku bol dvakrát vyšší, než uvádzala vláda

07.10.2022 16:18

Štatistiky, ktoré zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 a vychádzajú z úmrtných listov, evidujú v Holandsku 44 485 úmrtí.

Vladimir Putin

Na oslavy Putinových 70. narodenín v Rusku nie je nálada

07.10.2022 14:46

V Rusku sa Putin pompéznych osláv pravdepodobne nedočká, napísal server Meduza.