Založ si blog

Nedeľa

Ulica zaliata slnkom, akoby sa potrebovalo predvádzať. Vlastne, je leto, horúce dni k nemu patria. Kúpalisko, keby tak mohla leňošiť pri vode, len plavky a pohoda, to by sa jej páčilo. Namiesto toho sa túla rozpálenou ulicou s taškou v ruke. Aj brucho sa jej začína ozývať, kapelníci dávajú o sebe vedieť. Utíšila by ich, len nemá ako.

 

Neobedovala, ešte nie. „Deniska, skoč do obchodu, ešte to stihneš,“ počula z úst matky. Niééé, chcelo sa jej zakričať, dnes nie, ani náladu nemala najlepšiu. Lenže ženu v modrej zástere stojacu pri kuchynskej linke nad hrncami vypúšťajúcimi horúcu paru to vôbec nezaujímalo. Do ruky taška, malá žltá peňaženka s hromadou pokynov a hotovo. „A netúlaj sa!“ nezabudla dodať.

 

Ešte aj cez podchod musí chodiť, akoby nemohla ísť cez cestu. Výmysel, neznáša ho, hnusné miesto. A ten smrad, stačí zísť po schodoch a do nosa jej udiera pach moču. Ani tváre, ktoré tu stretáva sa jej nepozdávajú, necíti sa tu najlepšie. Dvaja muži a ona. Telom jej prebehne zlý pocit, keby tu bola aspoň nejaká žena. Nečaká, rozbehne sa, akoby jej šlo o život. A možno…

 

Druhá strana ulice, konečne denné svetlo, dýcha zhlboka. Ešte jedna ulica a kúsok a potom… Obchod, priamo pred ním niekoľko bicyklov a paničky debatujúce o manželoch. Jedna sa sťažuje, druhá chváli. Viac nevie, práve sa za ňou zabuchli dvere. Nákupný košík v ruke, jedna ulička, druhá a fľaša plná uhoriek v jej rukách. Áno, tieto potrebuje, o týchto hovorila matka. K nedeľnému obedu.

 

Na nič nečaká, smer pokladňa. Niekoľko osôb pred ňou, ešte peňaženka, len keby ju vedela nájsť. No nie, tá taška, odrazu je taká veľká, akoby sa stále zväčšovala, ešte aj ruka sa v nej stráca. Bezradnosť, chytá sa jej a nechce ju pustiť. Nie je tu, ani na jednej strane, taška je prázdna, peňaženky niet.

 

Buchnutie dverí, v očiach slzy. Už aj paničky odišli, každá po svojom. Ale čo ona? Rýchlo hore ulicou, peňaženka niekde musí byť. Stratila ju, to tá taška, nenávidí ju. Dych má zrýchlený, aj nohy ju už bolia. Odrazu zastane, skúsila všetko, prešla celú trasu, ešte aj podchod. Nikde nič, peňaženka je preč. Spolu s ňou aj uhorky k nedeľnému obedu.

 

Stojí na mieste bez pohybu a plače. Slzy sa jej kotúľajú dolu tvárou, popri tom vzlyká. Má strach, bojí sa matky. Je taká prísna.

Tag:

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

Vôňa

05.01.2023

Vrznutie postele. Zvuk, počuje ho každé ráno. Aj dnes, stačí sa posadiť, nohy spustiť dole. Á, uši dostávajú zabrať. A susedia, ani oni z toho nemôžu mať radosť. To berie, lenže prenájom nepustí, nábytok cudzí, ani posteľ nie je tvoja. Takto to chodí, si v priestore, kde takmer nič nie je tvoje. No a, dnes je taká doba, nemôže mať každý hneď vilu v dobrej [...]

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Macko Martin Generál fekálny fantóm

Priznaním si pokazil život. Po 8 rokoch súd oslobodil Martina Macka z kauzy "fekálny fantóm"

09.02.2023 12:01

Nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný, priblížil hovorca verdikt súdu. Prípad fekálnych útokov sa stal v roku 2015.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 209725x
Priemerná čítanosť článkov: 1498x

Autor blogu

Kategórie