Založ si blog

Plamienok

Práca, jedna z mnohých. Každý, kto má svoju, vie o čom je tento príbeh. Skoro ráno z postele, zabezpečiť všetko potrebné pre rodinu. A kdesi tam na konci som ja. Áno, inak to nejde, istý časový úsek musím venovať aj sebe. Veľa toho nie je, všetko chvatne, rovnako to bolo včera a bude aj zajtra. Nekonečný príbeh, chce sa mi začať hundrať.

Len práca, stále dookola to isté, protestovala by som ešte pred časom. Ťažké vstávanie, priveľa roboty, málo voľného času a tak. Samé klasické ponosy takmer každý druhý deň. Nie, doba sa zmenila, moja rétorika tiež. Ako by som privítala tú večne opakujúcu sa rutinu, chcem ju, aby bola späť. Ani brblať nebudem, sľubujem.

Časy sa zmenili, som doma, sedím na zadku. Žiadne elegantné oblečenie, len čosi pohodlné narýchlo vytiahnuté zo skrine. Prišla doba, kedy parádu strúhať netreba, aj tak nie je pre koho. Pracujem z domu, užívam si benefit, o ktorý som kedysi tak zapálene bojovala. Mám ho. Hm, pondelok, utorok, streda a ďalšie dni, všetky rovnaké, ani neviem, ako plynú. „Mami, pozri, tej bábike sa pokazila hlava,“ vytrhne ma z úvah dieťa s hrôzou v očiach. Simonka, moja malá dcérka, popri práci sa musím venovať aj jej. Istým spôsobom ju zanedbávam, viem, ale v tejto situácii to inak nejde.

Hodiny na stene mi pripomínajú skutočnosť, že už dávno mám po pracovnej dobe. Čo z toho? Musím, tieto tabuľkové schémy potrebujem dnes dokončiť, pokiaľ sa mi to nepodarí, ani sa odtiaľto nepohnem. Stano, aspoň ten je už doma, práve si kreslia s malou pri stole. Vysvetľuje jej, ako má správne držať pastelky.

Dvere, mám po práci. Otváram ich mimoriadne opatrne, malá by už mala byť v postieľke. Zásah, nemýlila som sa, moja polovička si dala záležať. Radšej som ticho, nechcem ju zobudiť. Zastavím sa v kuchyni, aspoň niečo si zobnem. Hrozno, vybrala som si menší strapec, nesiem si ho do obývačky k Stanovi.

Televízor, práve bežia správy. Zasa to isté, chcem povedať, ale zostávam ticho. Neprovokujem, v tejto vypätej dobe určite nie. Usadím sa, hlavu si opriem o jeho rameno. A nielen to, mierne sa k nemu pritisnem. Akoby som niečo chcela. Možno aj, ale jeho slová zabijú všetku moju túžbu. „Tlačíš ma,“ povie tichým hlasom a posunie sa o kúsok ďalej. Je po všetkom, radšej pôjdem spať.

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

vojna na Ukrajine

Výroba ruských zbraní sa fantasticky zvýšila, len tankov je 600, tvrdí Medvedev

02.06.2023 06:45

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že Rusko od začiatku vojny vlani vo februári prišlo už o 3 804 tankov.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Nočné útoky hlási ukrajinský Kyjev aj ruský Kursk

02.06.2023 06:00, aktualizované: 07:45

V Kyjeve boli v noci opäť počuť výbuchy a paľba protivzdušnej obrany. Kursk hlási prílet dronov.

vláda, heger,

Osem bývalých členov vlády si do parlamentu najalo 11 asistentov. Zarobia si tisíce eur aj počas prázdnin

02.06.2023 06:00

Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur.

Macron, globsec

Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

02.06.2023 06:00

Francúzsko sa zmenilo. Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron to potvrdil aj na konferencii GLOBSEC v Bratislave.