Založ si blog

Pravidlá

Nákupný vozík, tlačí ho pred sebou pomalým tempom. Presne oproti mne, do tváre jej veľmi nevidím, ale čosi tu nesedí. Hodiny, prebleskne mi hlavou, vedela som.

Nákupy v obchodoch, presne o nich je reč. Robíme ich všetci, niekto denne, iní jedinci niekoľkokrát do týždňa. Každý podľa svojej potreby. Kedysi také jednoduché, bez akýchkoľvek dodatočných pravidiel. Otváracie hodiny úplne stačili, všetci sa im dokázali prispôsobiť. Otvorený obchod alebo zatvorený, nič viac.

Tak bolo kedysi, dnes však okolo nás úraduje koronakríza a všetko zaužívané prestáva platiť. Nákupy, aj na tomto poli je odrazu všetko inak. Akosi priveľa príkazov, odrazu sa používa iný vchod, zadný. A kdesi v tom priestore mohutný, poriadne urastený chlapík. Nemení miesto, len počíta a sleduje vchádzajúcich zákazníkov. Zvláštny prístup, každého si poriadne premeria. Odrazu zodvihne ruku v gumených rukaviciach. „Stop!“ zaznie z jeho úst.

A je to tu, zasa ktosi pozabudol na pravidlá. Vlastne, nemusí to tak byť, je tu aj iná možnosť. Úmysel, ani ten sa nedá vylúčiť. Hodiny, opäť sme pri nich, od deviatej do dvanástej nakupujú seniori. Len oni, nikto iný. Lenže, v dlhom rade je toľko tých, ktorí by potrebovali len nejakú maličkosť. A dôvod? U každého sa nejaký nájde.

Dvanásť, pravé poludnie, hodiny vyhradené pre najstarších sú za nami. Rad z parkoviska sa začína hýbať. Konečne, chce sa povedať všetkým, ktorí trpezlivo čakali. Také jednoduché to však nebude, dovnútra sa dostane len niekoľko jedincov. „Postupne, len po niekoľkých,“ upokojuje dav improvizovaný strážca poriadku. „Hlavne, že dôchodcovia nakupujú aj popoludní, keď my ideme z práce,“ ozýva sa ktosi. Nervozita narastá, v niektorých aj agresivita.

Streda 22. apríla prichádza zmena, krízový štáb rozhodol. Nové pravidlá, nákupné hodiny seniorov budú o hodinu kratšie a v sobotu neplatia. Ale mení sa ešte čosi, najstarší mimo určených hodín už nenakúpia, budú sa musieť prispôsobiť.

Sociálna sieť, príležitosť pre všetkých, každý môže vyjadriť názor. Množstvo komentárov pod avizovanou novinkou v oblasti nakupovania, tábor spokojných i tých, ktorí sú proti. Komu dať za pravdu? A je možné ju vôbec nájsť?

Trojka

30.10.2020

Príbeh, v ktorom môže byť ktosi ukrytý. Ak chcete, hádajte. Prsty, tie malé potvory. Nechcú poslúchať, akoby im ktosi v mojej blízkosti dával pokyny. Jeden za druhým. Áno, zlatá obrúčka, ktorá pre mňa toľko znamená. Aj tá tu je, aha, vidím ju. A keby len to, dokonca sa s ňou hrám. Doslova nie, len s ňou občas otáčam. Ide to krásne, tak ľahúčko. Koniec, [...]

Krpec

19.10.2020

Sedím, ležím, ani neviem. Pravda bude kdesi v polovici, z každého trocha. Za oknom to nevyzerá veľmi vľúdne, na krajinu padá tma. Obrazovka počítača, akoby sa chcela prispôsobiť, ešte chvíľka a stmavne. Starká. Telefonovala mi, samozrejme za pomoci moderných prostriedkov dnešnej doby. Učenlivá je, som na ňu hrdá, nie každý človek v jej veku to dokáže. [...]

Levanduľa

14.10.2020

Len niekoľko krokov, veľa ich nie je. Naozaj nie, vlastne, ani na tom nezáleží. Jeden, dva, tri a potom ešte niekoľko. Kuchyňa, neveľká miestnosť pomerne dobre zariadená. Prakticky, toto slovo bude výstižnejšie. Otváram dózu a ponáram do nej ruku. Moje prsty, sú vo vnútri, ale netrvá to dlho. Bylinky, to je ono, preto tá vôňa. Úžasná, vchádzajúca do môjho nosa. [...]

pocasie-31-10-2020

Aké bude počasie počas celoplošného testovania?

30.10.2020 19:29

Počas soboty a nedele bude veľa ľudí stáť v radoch na testovanie na koronavírus. S akým počasím môžu ľudia rátať?

podpredseda NR SR Peter Pellegrini

Preferencie Pellegriniho Hlasu skočili nad 26 percent

30.10.2020 18:18

Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, ich víťazom by sa stala podľa agentúry Actly strana Hlas-SD so ziskom 26,5 percenta hlasov.

turecko zemetrasenie ruiny

Gréckom a Tureckom otriaslo silné zemetrasenie, hlásia najmenej 24 obetí

30.10.2020 16:21, aktualizované: 18:51

Zemetrasenie si vyžiadalo aj viac ako 400 zranených. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v Egejskom mori.

Francúzsko útok nôž vyšetrovanie pieta Nice

Polícia v spojitosti s útokom v Nice zadržala 47-ročného muža

30.10.2020 14:11

Jednou z troch obetí štvrtkového útoku nožom vo francúzskom meste Nice bola žena brazílskej národnosti.