Založ si blog

Oni a oni

Muži a ženy, ich mená. Marek, Ivana, Silvia, Patrik a ďalší. Takých by sa našlo, toto je len zlomok z nich. Za každým menom nejaký príbeh. Klasika, každý nejaký žijeme, tisne sa na jazyk. Áno, ale tieto osoby majú čosi spoločné. Marek robí moderátora v renomovanom rádiu, Ivana sa špecializovala na ekonomické veci, Silvia vlastní maličký obchodík s kvetmi a Patrik je odborník na autá. A teraz otázka. Čo majú spoločné?

Domov. Nie, netlačia sa všetci v jednom dome, každý z nich má svoj vlastný, len miesto je rovnaké. Pohraničie, tam sa usadili. Blízko Slovenska, ale za hranicami nášho štátu. Kúpili si byty, domy podľa svojho uváženia, vkusu i finančných možností. Zapáčilo sa im Rakúsko, chceli vyšší štandard, lepšie možnosti. Pracovné príležitosti im však zostali v domovine, dochádzali tam a späť.

Aké jednoduché, stali sa z nich pendleri. Schenegen, európsky priestor takmer bez hraníc im čosi také umožňoval. Žiadne pasy, kontroly na hraniciach, nič také. Cesta do práce bez problémov. Až raz, potvora koronavírus sa dostal do celého sveta a zamiešal karty. A veru poriadne. Zatvorené hranice, obnovené kontroly, prísne pravidlá. Odrazu je aj cesta do zamestnania z pohraničia problematická. Ale čoby, pendleri ziskavajú výnimky z pravidla. Oni môžu, prekračovanie hranice je pre nich dovolené. Akési potvrdenia a hotovo.

Lukáš, Martina, Peter a ďalší. Petržalka, niekoľko panelových domov v Bratislave je ich domovom. Bývajú blízko hranice s Rakúskom, čo by kameňom dohodili. Kedysi boli v Rakúsku ako doma, ale časy sa zmenili. Nemôžu, hrozba karantény nepustí, dvojtýždňová pauza v práci by sa vysvetľovala ťažko. V tejto ekonomickej situácii určite. Traja ľudia, tri príbehy, každý iný, svojský. Lukáš by veľmi rád videl svoju priateľku, vlastne už snúbenicu. Má ju tak blízko, len kúsok odtiaľto, v Bergu. Lenže, ona nesmie sem, on tam. Martina sa stará o svojho chorého otca. Príliš veľa problémov, komplikácií, chcelo by to zabezpečiť pre neho výživové doplnky z Rakúska. Na našom trhu dostupné nie sú. Zostáva Peter, všakovaké alergie mu komplikujú život. Poriadne, ale nesťažuje sa, len keby si mohol za hranicami kúpiť špeciálne potraviny.

Muži a ženy, dve skupiny ľudí. Príbehy, takmer rovnaké, len to bydlisko, pred hranicami a za nimi. A možnosti, aj tie sú odlišné. Tí, čo uprednostnili pobyt za našou hranicou, akoby dostali odmenu. Oni môžu, dostanú sa cez hranicu každý deň dvakrát. Tam a späť. Verní našej krajine zo sídliska také šťastie nemajú. Akceptujú, hovoria o výnimočnej situácii, ale krivdu cítia a čakajú. Potrebujú, aby ich vypočuli.

 

Trojka

30.10.2020

Príbeh, v ktorom môže byť ktosi ukrytý. Ak chcete, hádajte. Prsty, tie malé potvory. Nechcú poslúchať, akoby im ktosi v mojej blízkosti dával pokyny. Jeden za druhým. Áno, zlatá obrúčka, ktorá pre mňa toľko znamená. Aj tá tu je, aha, vidím ju. A keby len to, dokonca sa s ňou hrám. Doslova nie, len s ňou občas otáčam. Ide to krásne, tak ľahúčko. Koniec, [...]

Krpec

19.10.2020

Sedím, ležím, ani neviem. Pravda bude kdesi v polovici, z každého trocha. Za oknom to nevyzerá veľmi vľúdne, na krajinu padá tma. Obrazovka počítača, akoby sa chcela prispôsobiť, ešte chvíľka a stmavne. Starká. Telefonovala mi, samozrejme za pomoci moderných prostriedkov dnešnej doby. Učenlivá je, som na ňu hrdá, nie každý človek v jej veku to dokáže. [...]

Levanduľa

14.10.2020

Len niekoľko krokov, veľa ich nie je. Naozaj nie, vlastne, ani na tom nezáleží. Jeden, dva, tri a potom ešte niekoľko. Kuchyňa, neveľká miestnosť pomerne dobre zariadená. Prakticky, toto slovo bude výstižnejšie. Otváram dózu a ponáram do nej ruku. Moje prsty, sú vo vnútri, ale netrvá to dlho. Bylinky, to je ono, preto tá vôňa. Úžasná, vchádzajúca do môjho nosa. [...]

pocasie-31-10-2020

Aké bude počasie počas celoplošného testovania?

30.10.2020 19:29

Počas soboty a nedele bude veľa ľudí stáť v radoch na testovanie na koronavírus. S akým počasím môžu ľudia rátať?

podpredseda NR SR Peter Pellegrini

Preferencie Pellegriniho Hlasu skočili nad 26 percent

30.10.2020 18:18

Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, ich víťazom by sa stala podľa agentúry Actly strana Hlas-SD so ziskom 26,5 percenta hlasov.

turecko zemetrasenie ruiny

Gréckom a Tureckom otriaslo silné zemetrasenie, hlásia najmenej 24 obetí

30.10.2020 16:21, aktualizované: 18:51

Zemetrasenie si vyžiadalo aj viac ako 400 zranených. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v Egejskom mori.

Francúzsko útok nôž vyšetrovanie pieta Nice

Polícia v spojitosti s útokom v Nice zadržala 47-ročného muža

30.10.2020 14:11

Jednou z troch obetí štvrtkového útoku nožom vo francúzskom meste Nice bola žena brazílskej národnosti.