Založ si blog

Oni a oni

Muži a ženy, ich mená. Marek, Ivana, Silvia, Patrik a ďalší. Takých by sa našlo, toto je len zlomok z nich. Za každým menom nejaký príbeh. Klasika, každý nejaký žijeme, tisne sa na jazyk. Áno, ale tieto osoby majú čosi spoločné. Marek robí moderátora v renomovanom rádiu, Ivana sa špecializovala na ekonomické veci, Silvia vlastní maličký obchodík s kvetmi a Patrik je odborník na autá. A teraz otázka. Čo majú spoločné?

Domov. Nie, netlačia sa všetci v jednom dome, každý z nich má svoj vlastný, len miesto je rovnaké. Pohraničie, tam sa usadili. Blízko Slovenska, ale za hranicami nášho štátu. Kúpili si byty, domy podľa svojho uváženia, vkusu i finančných možností. Zapáčilo sa im Rakúsko, chceli vyšší štandard, lepšie možnosti. Pracovné príležitosti im však zostali v domovine, dochádzali tam a späť.

Aké jednoduché, stali sa z nich pendleri. Schenegen, európsky priestor takmer bez hraníc im čosi také umožňoval. Žiadne pasy, kontroly na hraniciach, nič také. Cesta do práce bez problémov. Až raz, potvora koronavírus sa dostal do celého sveta a zamiešal karty. A veru poriadne. Zatvorené hranice, obnovené kontroly, prísne pravidlá. Odrazu je aj cesta do zamestnania z pohraničia problematická. Ale čoby, pendleri ziskavajú výnimky z pravidla. Oni môžu, prekračovanie hranice je pre nich dovolené. Akési potvrdenia a hotovo.

Lukáš, Martina, Peter a ďalší. Petržalka, niekoľko panelových domov v Bratislave je ich domovom. Bývajú blízko hranice s Rakúskom, čo by kameňom dohodili. Kedysi boli v Rakúsku ako doma, ale časy sa zmenili. Nemôžu, hrozba karantény nepustí, dvojtýždňová pauza v práci by sa vysvetľovala ťažko. V tejto ekonomickej situácii určite. Traja ľudia, tri príbehy, každý iný, svojský. Lukáš by veľmi rád videl svoju priateľku, vlastne už snúbenicu. Má ju tak blízko, len kúsok odtiaľto, v Bergu. Lenže, ona nesmie sem, on tam. Martina sa stará o svojho chorého otca. Príliš veľa problémov, komplikácií, chcelo by to zabezpečiť pre neho výživové doplnky z Rakúska. Na našom trhu dostupné nie sú. Zostáva Peter, všakovaké alergie mu komplikujú život. Poriadne, ale nesťažuje sa, len keby si mohol za hranicami kúpiť špeciálne potraviny.

Muži a ženy, dve skupiny ľudí. Príbehy, takmer rovnaké, len to bydlisko, pred hranicami a za nimi. A možnosti, aj tie sú odlišné. Tí, čo uprednostnili pobyt za našou hranicou, akoby dostali odmenu. Oni môžu, dostanú sa cez hranicu každý deň dvakrát. Tam a späť. Verní našej krajine zo sídliska také šťastie nemajú. Akceptujú, hovoria o výnimočnej situácii, ale krivdu cítia a čakajú. Potrebujú, aby ich vypočuli.

 

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.