Založ si blog

My a oni

Doba moderná, doba lenivá. Niečo na tom bude, všade samé stoličky, počítače, televízory. Chvíľu sedíme pri jednom, potom pri druhom. Bez pohybu. Dobre, už počujem protestné hlasy, že to nie je pravda. Nie, na sto percent určite nie, ale trend je jasný. V spoločnosti rastie obezita a stav chrbtice u mladej generácie má od optimálneho poriadne ďaleko.

Lekári bijú na poplach, sedenie je mimoriadne nezdravé, treba ho obmedzovať. Súhlas, skutočne neprirodzená poloha. Ale taká príjemná, povieme si hneď. Našťastie nie všetci, nájdu aj iní. Žiadni profesionálni športovci, nič také, sú to jedinci z ľudu, ktorí sa rozhodli konať a začali sa starať o svoje zdravie. Nie, nezbavili sa všetkých stoličiek vo svojom okolí. Práve naopak, začali vyvažovať sedavé činnosti inými, aby mali zo všetkého.

Do života sa im vkradol šport. Bez vrcholových výkonov, len tak rekreačne. Nejaké fitnescentrum s rôznorodou ponukou, možno beh. Lenže prišiel rok 2020 a do našich životov sa vkradol koronavírus. Slovo, ktoré sme vo svojich slovníkoch veľmi nevyužívali. Nádcha, nejaká chrípka k tomu, bežné sezóne záležitosti, nič výnimočné. Ak nás skolili, skončili sme na určitý čas v posteli. V pohode, vraveli sme doteraz.

Prišlo to tak odrazu, dvere fitnescentier zatvorené, bez možnosti cvičenia na týchto miestach. No čo, nejako to fungovať musí, zostáva cvičenie doma a beh. Super, stačí športové oblečenie, kvalitné tenisky a hor sa do ulíc, ide sa behať. Ale čo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, respirátorom či šatkou? Áno, nájdu sa tí zodpovední, ktorí robia všetko podľa pravidiel. A že ich hnevajú všetci tí, ktorí sa rozhodli robiť niečo pre svoje zdravie, ale na iných nedbajú? Žiadne rúška, šatky, nič také.

Poctiví proti ostatným, ktorí vidia len seba. Problém. Alebo ani nie? Vlastne, kontrola žiadna, všetci sú spokojní, veď robia niečo pre svoje zdravie. A možno aj pre všetkých okolo nich.

Ticho

01.10.2022

V rohu miestnosti kreslo. Farba červená, nič moderné, práve naopak, aj poťah je už zodratý. Zašlá sláva napadne človeku pri pohľade naň. Ale ona, je taká pokojná a pokorná, to všetko sa dá prečítať v jej tvári. Sedí, pohodlne opretá, nohy obuté v papučiach natiahnuté pred seba. Papuče, teplé sú, dostala ich od vnučky k narodeninám. Nechcela nič, [...]

Červená

14.09.2022

Kráčam, moje telo je v pohybe. Jedna noha, druhá, kladiem ich vedľa seba. Zvláštne, nerobievam to, ale dnes, akoby som ich pozoroval. Možno to nie je celkom presné, ale aj tak sa na ne zameriavam. Je zima, takmer päť stupňov pod nulou a ten vietor. Nič príjemné, ešte aj pod kabát mi fúka, dnes je ten vetrisko príliš zvedavý. Nemusel by, už aj mráz mi dáva zabrať. Veru [...]

Alobal

10.09.2022

Miestnosť, steny biele, nikde ani štipka farby. Hm, otáčam hlavu, akoby som tu ešte nikdy nebola. Opak je pravdou, toto miesto je takmer mojím druhým domovom. Ani nápad, chce sa mi protestovať, takto by som to určite nenazývala. Sedím pri stole bielej farby a niekam hľadím. Šanóny, je ich tu toľko, stoja tu ako pyramídy. Veľký poriadok tu nie je, ale to všetko [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

očkovanie vakcína

Počet obetí covidu v Holandsku bol dvakrát vyšší, než uvádzala vláda

07.10.2022 16:18

Štatistiky, ktoré zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 a vychádzajú z úmrtných listov, evidujú v Holandsku 44 485 úmrtí.

Vladimir Putin

Na oslavy Putinových 70. narodenín v Rusku nie je nálada

07.10.2022 14:46

V Rusku sa Putin pompéznych osláv pravdepodobne nedočká, napísal server Meduza.

Daniel Lipšic

Lipšic: Prokurátori Repa a Šúrek nedozorovali kauzy spojené s expolicajtom Kučerkom

07.10.2022 14:30

Reagoval tak na tvrdenia Fica, podľa ktorého zverejnené nahrávky dokazujú, že menovaní prokurátori expolicajta vydierali.