Založ si blog

My a oni

Doba moderná, doba lenivá. Niečo na tom bude, všade samé stoličky, počítače, televízory. Chvíľu sedíme pri jednom, potom pri druhom. Bez pohybu. Dobre, už počujem protestné hlasy, že to nie je pravda. Nie, na sto percent určite nie, ale trend je jasný. V spoločnosti rastie obezita a stav chrbtice u mladej generácie má od optimálneho poriadne ďaleko.

Lekári bijú na poplach, sedenie je mimoriadne nezdravé, treba ho obmedzovať. Súhlas, skutočne neprirodzená poloha. Ale taká príjemná, povieme si hneď. Našťastie nie všetci, nájdu aj iní. Žiadni profesionálni športovci, nič také, sú to jedinci z ľudu, ktorí sa rozhodli konať a začali sa starať o svoje zdravie. Nie, nezbavili sa všetkých stoličiek vo svojom okolí. Práve naopak, začali vyvažovať sedavé činnosti inými, aby mali zo všetkého.

Do života sa im vkradol šport. Bez vrcholových výkonov, len tak rekreačne. Nejaké fitnescentrum s rôznorodou ponukou, možno beh. Lenže prišiel rok 2020 a do našich životov sa vkradol koronavírus. Slovo, ktoré sme vo svojich slovníkoch veľmi nevyužívali. Nádcha, nejaká chrípka k tomu, bežné sezóne záležitosti, nič výnimočné. Ak nás skolili, skončili sme na určitý čas v posteli. V pohode, vraveli sme doteraz.

Prišlo to tak odrazu, dvere fitnescentier zatvorené, bez možnosti cvičenia na týchto miestach. No čo, nejako to fungovať musí, zostáva cvičenie doma a beh. Super, stačí športové oblečenie, kvalitné tenisky a hor sa do ulíc, ide sa behať. Ale čo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, respirátorom či šatkou? Áno, nájdu sa tí zodpovední, ktorí robia všetko podľa pravidiel. A že ich hnevajú všetci tí, ktorí sa rozhodli robiť niečo pre svoje zdravie, ale na iných nedbajú? Žiadne rúška, šatky, nič také.

Poctiví proti ostatným, ktorí vidia len seba. Problém. Alebo ani nie? Vlastne, kontrola žiadna, všetci sú spokojní, veď robia niečo pre svoje zdravie. A možno aj pre všetkých okolo nich.

Lúka

03.12.2023

Lúka, všade tráva. Zelená. Taká svieža, akoby sa viac farby do nej ani nevošlo. Jej oči to tak vidia. A kvety, je ich tu toľko, kdesi pri lese je začiatok. Pri tom strome, ukazuje prstom pre seba, len tak. „Takto sa to nerobí, taká veľká slečna.“ Ženský hlas, počuje ho celkom zreteľne. Hľadá pohľadom, obzerá sa dookola. Nikde nikto, teraz si je istá. Ale, [...]

Večera

19.11.2023

Kuchyňa. Možno miestnosť ponášajúca sa na ňu. Podlaha pod jej nohami vydáva zvuky. Vŕzga a nielen to, je to zmes zvukov, akoby tvorili súbor. Hm, znie to, akoby bola počítačový špecialista. Omyl, v tomto prípade to však nie je zásadné a základné znalosti jej nechýbajú. To potrebné. Vždy je dôležité vedieť si vybrať. Na nohách topánky, vysoké, farba [...]

Príležitosť

09.11.2023

Sedí. Lakte opreté o zábradlie, pobolievajú ju, už kedysi jej matka hovorila, že ich má špicaté. Jeden pohľad a dáva jej za pravdu. Asi áno, potiahne si z cigarety a pritiahne si pletený sveter k telu. Zima, keby aspoň svietilo slnko. Svieti, len je nejaké zubaté. Keby sa ukrylo, nezmenilo by sa veľa. Len rovnaká zima. Aspoň cigareta, opätovne potiahne. Slastne, [...]

lech walesa

Bývalý poľský prezident Walesa bol hospitalizovaný s ochorením COVID-19

05.12.2023 22:34

Walesov stav je vážny, no je o neho dobre postarané v nemocnici v Gdaňsku.

Daniel Lipšic, Úrad špeciálnej prokuratúry

Lipšic: Ak nechajú špeciálnu prokuratúru, vzdám sa funkcie

05.12.2023 20:55

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Slovensko pri riešení migrácie a azylu v EÚ má svoje červené čiary

05.12.2023 18:48

Minister vnútra sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v Bruseli.

rtvs, mlynská dolina

RTVS príde o peniaze, ministerka Šimkovičová chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023 18:32

Zníženie príspevku pre RTVS vychádza z koaličnej dohody.