Založ si blog

Hosť

Oblek, vyberám ho zo skrine akosi neochotne. Bodaj by nie, neznášam ho, trvá to už roky. Možno je za tým moja postava, od ideálnej má poriadne ďaleko. Neviem, obdivujem všetkých, ktorý milujú tento kúsok oblečenia. Milovať? Zvláštne slovo v tomto kontexte? Možno, ale až tak veľmi nie, aj v mojom blízkom okolí sú takí. Môj brat, živý príklad, od mladosti sa do nich obliekal viac ako ochotne.

Dosť, všetky tie úvahy musia preč, nepotrebujem ich. Nech už je to akokoľvek, dnes je to povinné. Kravata, ešte tá mi chýba, ani s viazaním sa mi akosi nedarí. Fúknem si smerom k čelu a venujem sa tomuto zvláštnemu doplnku. Naplno, len tak sa mi to podarí.

Dobre, posledný pohľad do zrkadla. Celkom dobre, aj kravata sadla. Strácam sa vo dverách izby, smerujem do kuchyne. Vidím ju, kdesi na stole váza a kytica. Je moja, schytím ju a smerujem von z bytu. „Dobrý deň,“ venujem pozdrav zvedavej susede, aj ústa zabudla zatvoriť. Zvláštne správanie, ale prekvapivé nie, je to jedna z tých správnych.

Sedím za volantom auta a z času na čas sa venujem okolitému svetu. Nádhera, konštatujem vždy, keď sa tadiaľto rútim. Domy, ukazujú sa z pravej strany pri ceste. Som tu, dlho mi to už trvať nebude.

Brána, ešte stále zelená, nezmenilo sa tu nič. Za tie roky… Maličkosti možno, ale nič zásadné. Niekoľko krokov vpred a cítim voňavku. Pri tele ruka, dotýkam sa jej, akoby opatrne. Ale potom, atmosféra sa uvoľňuje, objíma ma, zasýpa bozkami. Kvety, spomeniem si. Páčia sa jej, dojatie jej čítam v očiach. „Ako si vedel?“ „Ale mami, na niektoré veci nezabúdam,“ pripomínam jej.

Stôl, predo mnou káva. Niekoľko pohybov malou lyžičkou a som v pomykove. Bozky, blízky kontakt, telom sa mi valí nervozita. Asi som to prehnal. Nechcel som, lenže ona je taká srdečná a práve dnes má narodeniny. Výčitky, odrazu je ich toľko. Nákaza, vírus,  nemôžem vedieť či som zdravý. Možno, ale je tu aj iná možnosť.

Tag:

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

USA, dlhový strop

USA odvrátili bankrot, k dlhovému stropu sa vrátia až po prezidentských voľbách

02.06.2023 05:44

Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dlhového stropu USA. Prezident Joe Biden ho chce rýchlo podpísať.

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.