Založ si blog

Partia

Posteľ zastrčená kdesi v rohu miestnosti. Oba okraje lemované vysokým dreveným rámom. Vankúš mohutný, obliečka so širokými modrými pásikmi. Perina posiata drobnými farebnými kolieskami. Zvláštna kombinácia, akoby k sebe ani nepatrili. Opak je pravdou, dostal ich do daru. Od dcéry, vraj niečo praktické. Veľmi sa mu nepáčili, ale nenamietal, čosi také do jeho domácnosti už dávno nepribudlo. Pre neho sú to pletky, inak povedané, Ankine starosti. Nikdy  za celé tie roky sa do toho nestaral, spoliehal na ňu. Vedel prečo, nikdy im nič nechýbalo, jednoducho to mala pod palcom. Potom už nič nebolo ako kedysi, opustila ho tak náhle. Nechcel tu zostať, prosil, aby ho vzala so sebou. Možno aj chcela, ale nevyšlo to. Videl ju ešte niekoľkokrát, len tak úchytkom, narýchlo. Zakývala mu na rozlúčku a bola preč.

Potiahne nohou, ten studený vzduch mu nerobí dobre. Vlieza mu pod perinu a neustále do neho dobiedza. V izbe sa kúri, ale veľmi citeľné to nie je. Možno vietor, od rána poriadne hvízda, rámy okien praskajú. Obloha zamračená, ťažké mračná nie a nie sa nadvihnúť. Viečka mu oťažievajú, otáča sa nabok. Na pravý, tak ako vždy. Zaspáva, cíti to tak, pomaličky sa vzďaľuje prítomnosti.

Miestnosť, veľká ani malá, zdá sa mu taká akurát. Anka, vidí jej do tváre. Je to ona, poznal by ju aj so zatvorenými očami. Figúrky poukladané na stole. Stoja kdesi tam, tesne pred ním. Biele a čierne, tieto farebné kombinácie sú mimoriadne ľahko rozpoznateľné. Obzerá si ich dôkladne, niekoľkokrát za sebou. Nemýli sa, šachové. Jeho sú biele, prvý ťah patrí jemu. „Ťahaj,“ hovorí mu chlapčisko sediace oproti nemu. Chvíľku váha, ale odhodlá sa. Hra pokračuje, šachovnica sa vyprázdňuje. Postupne, ako pribúdajú ťahy. „Mat,“ šepká mu hlas. Kde, pýta sa sám seba, nevie sa sústrediť. Je si istý len jediným, Anka, hlas patrí jej. Snaží sa, koncentruje všetky sily. Hľadí pred seba, hľadá riešenie. Je tu, vie to veľmi dobre. Má to, takmer zvýskne od radosti, zdrží sa výkriku v poslednej chvíli. Ťah koňom, taký jednoduchý. Mal ho priamo pred nosom. Vstáva, stisk jeho ruky je silný. Gratulácia, vyhral, je víťaz.

Anka, hľadá ju očami, musí tu byť. Šachové figúrky, nevidí ich, sú preč, nikde ani jediná. Oči pootvorené, pomaličky sa preberá. V miestnosti zima, nezmenilo sa nič. Možno vietor, trocha spomalil. Bola tam, videla ťa hrať, hovorí mu hlas. Tichý, tajomný. Nepozná ho, ale rozumie mu. Dnes vyhral, súper neznámy. Ale príde deň, s Ankou dá partiu, ich spoločnú. Nebude jediná, vie to takmer naisto. Ona ho tam počká, ešte aspoň chvíľu.

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.