Založ si blog

Začiatok

Ráno, ten zvláštny čas, keď sa svet okolo nás prebúdza. Hm, niečo pre ňu, všetko jej príde také čisté, akoby nevinné. Nepremýšľa, jednoducho nechce, tak to cíti. Nový začiatok, ktorý prichádza po tmavej noci, je to pre ňu také svieže, možno až oslobodzujúce.

 

Vstáva skoro. Nemusí, jednoducho zvyk, chce si vychutnať každé ráno. V každom ročnom období. V horúcom lete, keď rána prinášajú príjemné ochladenie, počas jari, keď sa opäť rozvíja zeleň okolo nás a vtáky trilkujú a prinášajú radosť. Rovnako však na jeseň i v zime, keď sa tak radi ukrývame do svojich domov, aby sme unikli nepríjemnému chladu. Na počasí nezáleží, ráno ako ráno, všetky sú také okúzľujúce. Ulice pomaličky ožívajú, objavujú sa prví jedinci náhliaci sa za svojimi povinnosťami.

 

A potom je tu ona. Ukrytá vo svojom byte. Okno dokorán, do izby prúdi chladný vzduch, ktorý sa krúti okolo jej nôh. Studený je, predpoveď počasia zo včerajšieho večera bola presná, teploty poklesli k bodu mrazu, možno ešte nižšie. Nevadí, cez nohy si prehodí starú kockovanú deku a dýcha. Zhlboka, akoby chcela do svojich pľúc dostať čo najviac vzduchu. Cíti sa dobre, toto je ten moment, na ktorý sa tak tešila. Každý deň, znova a znova.

 

Na starej kuchynskej linke stojí červený hrnček. Natiahne ruku, skúša teplotu. Fíha, už aj horúci čaj jej vychladol. Privrie okno a pomaličky si vychutnáva medovkový čaj. Dnes si vybrala tento, každé ráno si dopraje inú bylinku. Popri tom z času na čas sleduje veľké hodiny. Je pokojná, ale nedočkavá. Odrazu hluk prichádzajúci z predsiene, akoby to boli dvere a kľúče. Čosi také.

 

„Dobré ránko,“ zdraví ju žena prichádzajúca do kuchyne. Mladá je, plná života a tvár jej zdobí úsmev. Opätuje ho, na tento okamih čakala. „Dobré ráno, Zuzka.“ Konečne, pravá ruka, ľavá, potom nohy. Ešte kabát, pohodlne sa usadiť na invalidný vozík a ide sa. Zuzka ju tlačí z bytu priamo do výťahu.

 

Teraz začína jej skutočné ráno. Milí susedia, priateľskí psíčkari a kontakt so životom.

Tag:

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

Vôňa

05.01.2023

Vrznutie postele. Zvuk, počuje ho každé ráno. Aj dnes, stačí sa posadiť, nohy spustiť dole. Á, uši dostávajú zabrať. A susedia, ani oni z toho nemôžu mať radosť. To berie, lenže prenájom nepustí, nábytok cudzí, ani posteľ nie je tvoja. Takto to chodí, si v priestore, kde takmer nič nie je tvoje. No a, dnes je taká doba, nemôže mať každý hneď vilu v dobrej [...]

Polícia / Policajná páska /

Polícia vyšetruje vraždu v Bratislave. Zatkla 52-ročnú ženu

09.02.2023 14:30

Krajskí kriminalisti vykonávajú v prípade potrebné úkony.

Rómovia / Osada /

Ombudsman víta rozsudok ESĽP, ktorý skonštatoval porušenie práv rómskych chlapcov

09.02.2023 14:16

Rómski chlapci mali byť v roku 2009 obeťami policajného násilia na policajnej stanici v Košiciach.

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 209751x
Priemerná čítanosť článkov: 1498x

Autor blogu

Kategórie