Založ si blog

Biela

 

Ivana, Kamila, Lucia, Katarína, ale aj Denis, Patrik, Jakub a možno…

 

Kráča ulicou. Jej meno je zahalené tajomstvom, jedna z mnohých. Ticho, okolo nej žiadne zvuky, možno len jej rýchle kroky. Snaží sa, akoby musela. Sobota, celkom horúci deň a malá je ešte v posteli.

 

Myslí na ňu, len keby sa jej myšlienky neplietli. Dnes vstávala poriadne skoro, ešte aj Peter spal. A ten veru veľa nenaspí. Nepočkala ani na raňajky, možno pre ten svieži vzduch. Akosi ju poháňal. Odbehla len do obchodu, nepotrvá dlho a je späť.

 

Ráno je vzduch najlepší, horúčava ešte nedostala príležitosť rozvinúť sa. Tak jej treba, aspoň chvíľočku je v miernejšej podobe. Inak sa to nedá vydržať. Blíži sa, už má vchod takmer na dosah. Jeden pohyb rukou a…

 

Mení sa, jej tvár kdesi mizne, už ju takmer nevidno. Akoby to ani nebola ona, za všetkým je táto potvora. Drží ju v ruke a teraz… Niekoľko pohybov, už je na jej tvári, ukrýva ju takmer celú. Biela maska, nosila ju kedysi, nosí ju aj teraz. Vo vnútorných priestoroch. Pravda, toľko sa toho zmenilo, len to podstatné zostalo. Covid. Je tu, medzi nami, koluje tu, raz s menšou, potom väčšou intenzitou.

 

Vchádza do obchodu, ľudí plno a toľko zvedavých pohľadov. Pohľady súcitné, najmä však tie výsmešné. Tých teda je. Lenže ona, chce sa brániť. Aj ona je len človek a tá choroba, toľko následkov. Áno, necíti sa dobre, problémov príliš veľa, ani lekárska obec si nevie s nimi dať rady.

 

Lenže ten život, už dávno nie je, čo býval. Všetko sa zmenilo, aj ona sama. Pod ťarchou choroby a toho okolo nej. Pýta sa, kladie jednu otázku za druhou. Petrovi nie, ten je z toho nešťastný. Chápe ho, ona tiež. V skupine na Facebooku, tam takých ako ona je.

 

Lenže, to jej nestačí, ona ich chce stretnúť tu, chce s nimi prehodiť slovo či dve. Možno počuť nejaké povzbudenie do ďalšieho boja. Dlhý je a ona potrebuje vedieť, že nie je sama. Nechce vidieť okolo seba len tých, ktorí sa jej smejú otvorene či skryto. Nechce sa hanbiť za to, že v obchode nosí masku. No a čo?

 

Ďalšiu nákazu si nemôže dovoliť…  Poznám ju, ako aj niekoľko ďalších a nesmejem sa im…

Tag:

Slnko

15.04.2024

Je ráno. Slnko už vypeká, akoby nemohlo byť po včerajšom dni unavené. Mohlo, keby to takto fungovalo. Nie, nič z toho, slnečná aktivita sa zvyšuje rýchlym tempom. Moje telo zahaľuje len tenučké tričko. Keby nebolo treba… Úvahy, veď prečo nie, popustiť uzdu fantázii môže byť celkom fajn. Oči privreté, tvár sa mi kúpe v slnečných lúčoch. Hodinky [...]

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

ustavny sud

Ústavný súd posúdi ústavnosť častí zákonov týkajúcich sa manželstva

17.04.2024 14:44

Súd zároveň odmietol návrh skupiny poslancov na posúdenie legislatívnej nečinnosti NR SR, spočívajúcej v neprijatí právnej úpravy uznávajúcej páry rovnakého pohlavia.

Budmerický kaštieľ

Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec postoju rezortu nerozumie

17.04.2024 14:32

Využívanie nehnuteľností, pozemkov a ďalších priestorov v okolí kaštieľa sa môže stať predmetom súdneho sporu.

kórea

V čase kórejskej vojny zmasakrovali 1700 veriacich, potvrdila komisia

17.04.2024 13:56

Komisia identifikovala zoznam obetí na základe rôznych historických záznamov.

Irán Izrael prehliadka vojenská útok oslavy Raísí

Irán na výročnej vojenskej prehliadke oslavoval svoj útok na Izrael

17.04.2024 13:52

Operácia Čestný sľub "zvrhla slávu sionistického režimu (Izraela)", vyhlásil iránsky prezident Ebráhím Raísí na vojenskej základni pri Teheráne.