Založ si blog

Biele a čierne

 

Sedí pri stole. Lampa svieti, za oknom je tma. Jeseň, toto obdobie nemá veľmi rada. Možno farebné lístie, to áno, je také fotogenické. Odfotí si ho pri každej príležitosti, čím farebnejšie, tým lepšie.

 

Je večer. Možno nie tak celkom, ale tá tma. Sedí oproti nej a ona po ňom pozerá. Oči modré, akoby do studne hľadela. Priťahujú ju, páčia sa jej, možno by sama také chcela. Nemá ich po nej. Gény, farbu očí dostal po otcovi. „Tak už začni,“ vyzýva ho k činnosti, nebude tu sedieť len tak. Odbehne do rohu kuchyne a vracia sa s voňavým nápojom. Káva, miluje tú vôňu.

Na stole hracia doska, drevené figúrky, biele a čierne. Šach, hra kráľov, jej otec ju miloval. Vedela ju hrať ako dievča, rovnako tak jej syn, dedo si dal záležať.

 

Nemalo sa to stať, prebehne jej mysľou. Dopravná nehoda, po nej niekoľko mesiacov trápenia. A potom ticho a plač. Škoda, chcela by, aby tu ešte bol. Šach s vnukom, to by bolo niečo, zbožňoval ho odmala, jeho prvorodený. „Zaujímavé zahájenie, toto naozaj nemám rada.“ „Možno preto som tak začal,“ usmieva sa. Premýšľa, možno dlhšie ako zvyčajne, ale šach je aj o tom, človek potrebuje čas. Toľko možností, ani jedna sa jej nepozdáva, pri tomto otvorení hry si s tým neviem poradiť. Každý ťah je zlý, nevie, asi je chyba vo nej. A vôbec, pomaličky ju dieťa dá do vrecka, vie ako na to.

 

Odpútala sa, hra sa rozbehla. „Mami, celkom slušné,“ hodnotí jej ťahy. Nič jej nedaruje, vie to. Buchot, kdesi vonku na terase. Ľaká sa, nohy zohýba v kolenách, pritiahne si ich k brade, dýcha plytko. Strach, je taký dotieravý, cíti ho v každej bunke svojho tela. Je tam, nevie ho odtiaľ dostať. „Čo keby?“ „Mami, veď…“ Áno, vie, čo chce povedať, chce jej dať vedieť, že sa nemôže nič stať. Lenže ona, skutočne sa bojí, má strach z toho muža. Muža jej života, ku ktorému zahorela láskou. Odviedli ho policajti, upokojovali ju, že už im neublíži. Ale veriť je také ťažké, niekedy to nedokáže. Cíti teplo, jej syn ju objíma. Je úžasný, možno ani dospelý by to nedokázal.

Tag:

Lúka

03.12.2023

Lúka, všade tráva. Zelená. Taká svieža, akoby sa viac farby do nej ani nevošlo. Jej oči to tak vidia. A kvety, je ich tu toľko, kdesi pri lese je začiatok. Pri tom strome, ukazuje prstom pre seba, len tak. „Takto sa to nerobí, taká veľká slečna.“ Ženský hlas, počuje ho celkom zreteľne. Hľadá pohľadom, obzerá sa dookola. Nikde nikto, teraz si je istá. Ale, [...]

Večera

19.11.2023

Kuchyňa. Možno miestnosť ponášajúca sa na ňu. Podlaha pod jej nohami vydáva zvuky. Vŕzga a nielen to, je to zmes zvukov, akoby tvorili súbor. Hm, znie to, akoby bola počítačový špecialista. Omyl, v tomto prípade to však nie je zásadné a základné znalosti jej nechýbajú. To potrebné. Vždy je dôležité vedieť si vybrať. Na nohách topánky, vysoké, farba [...]

Príležitosť

09.11.2023

Sedí. Lakte opreté o zábradlie, pobolievajú ju, už kedysi jej matka hovorila, že ich má špicaté. Jeden pohľad a dáva jej za pravdu. Asi áno, potiahne si z cigarety a pritiahne si pletený sveter k telu. Zima, keby aspoň svietilo slnko. Svieti, len je nejaké zubaté. Keby sa ukrylo, nezmenilo by sa veľa. Len rovnaká zima. Aspoň cigareta, opätovne potiahne. Slastne, [...]

lech walesa

Bývalý poľský prezident Walesa bol hospitalizovaný s ochorením COVID-19

05.12.2023 22:34

Walesov stav je vážny, no je o neho dobre postarané v nemocnici v Gdaňsku.

Daniel Lipšic, Úrad špeciálnej prokuratúry

Lipšic: Ak nechajú špeciálnu prokuratúru, vzdám sa funkcie

05.12.2023 20:55

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Slovensko pri riešení migrácie a azylu v EÚ má svoje červené čiary

05.12.2023 18:48

Minister vnútra sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v Bruseli.

rtvs, mlynská dolina

RTVS príde o peniaze, ministerka Šimkovičová chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023 18:32

Zníženie príspevku pre RTVS vychádza z koaličnej dohody.