Založ si blog

Lúka

 

Lúka, všade tráva. Zelená. Taká svieža, akoby sa viac farby do nej ani nevošlo. Jej oči to tak vidia. A kvety, je ich tu toľko, kdesi pri lese je začiatok. Pri tom strome, ukazuje prstom pre seba, len tak. „Takto sa to nerobí, taká veľká slečna.“ Ženský hlas, počuje ho celkom zreteľne. Hľadá pohľadom, obzerá sa dookola. Nikde nikto, teraz si je istá. Ale, pozná ju, tohto dojmu sa len tak nezbaví.

Premýšľa, ešte chvíľu sa pochybností nezbaví. Po chvíli si pozrie na nohy. Je bosá, jej prsty sú zaborené do trávy, akoby sa práve kúpali v zelenej. Je to príjemné, možno ku kobercu by to mohla prirovnať. Mäkký, dotýka sa jej chodidiel, občas ju pošteklí. Pohne nohou, zámerne, pohráva sa s tenkými steblami. Nádherná hra, páči sa jej, nechce, aby sa skončila. Raz jedna noha, potom druhá, nech sa pekne vystriedajú. Do očí jej svieti slnko jeho lúče sú teplé, zohrievajú ju. Nečaká, ruky natiahne pred seba. Sama nevie prečo, možno chce ešte trochu tepla, či dostala chuť dotknúť sa slnka.

A do toho kvety, tých tu je. Miešajú sa so zelenou, biele, žlté, modré, červené. „Aha, margarétka,“ zvolá natešene a už pri nej čupí. Odtrhne si jednu a vkladá si ju do vlasov. Ako kedysi. Spomienky, tlačia sa jej do priazne, vracajú ju do detstva. „Detstvo“, to zvláštne slovo, ktoré má pre ňu toľko podôb. Nevie sa rozhodnúť, chce či nechce spomínať. Musí, teraz nemá úniku, toľko myšlienok jej víri v hlave. Áno, ten hlas, pomaličky sa jej rozvidnieva. Bola to predsa ona, nikdy nechcela, aby ukazovala prstom. Bol to pre ňu akýsi prejav neslušného správania. A dievčatá, tie by nemali…

Drží sa toho, pochybí len občas, akoby to bol nejaký úlet. Ako dnes, stalo sa. Skloní hlavu, potom ju zodvihne. Hľadí do výšky. „Prepáč, mami, nechcela som.“ Rozcítená si kľakne a pomaličky položí svoje telo do trávy. Chce byť s ňou, možno by neváhala byť aj tam hore v jej blízkosti. Zovrela by jej ruky do svojich a držala by ich tak dlho, možno by ich ani nepustila. A hovorila by s ňou, je toho ešte toľko, čo jej nepovedala. Nestihla, možno sa ostýchala. A teraz… Musí sa odhodlať. Tá žena pre ňu spravila tak veľa. Steny detského domova sú jej svedkom. Odviedla ju, ukázala jej skutočný domov.

Už neleží v tráve, náhlivo vstáva. Pohybuje sa rýchlo a trhá kvety. Rozličné, tá rôznorodosť ju oslovuje, formuje ich do kytice. „Pre teba, mami,“ usmieva sa a pridáva ďalšie.

Tag:

Vietor

17.02.2024

Deň či noc, neviem, akoby som ani nevedela čo so mnou je. Nevnímam, možno len… Aspoň svetlo, možno jeden jediný záblesk, hneď by som vedela. Tie oči, vyvíjam tlak, chcem si odlepiť viečka. Nič, dnes to jednoducho nefunguje. Nedokážem to napriek sústredeniu. Robím preto maximum. „Rob si čo chceš!“ Počujem hlas, akoby sa mi niekto vysmieval. Som ticho, [...]

Polievka

07.02.2024

Pohľad na hodiny, len taký rýchly, aj ten však hovorí za veľa. Zostáva mi ešte čosi, veľa toho však nie je. Mala som to vypočítané a teraz toto. Teória a prax, začína to byť zložité. „Gabika, chce ťa vidieť Rišo.“ Diana, jej hlas prišiel až ku mne, akoby sa odrážal od stien chodby. „Hm, práve teraz sa mi to nehodí,“ vysúkam zo seba. Na odpoveď [...]

Stav

21.01.2024

Slnko sa ešte neprebudilo, okolo mňa tma. Hustá, čierna, možno by sa dala aj nožom krájať. Moja profesorka, ona to tak hovorievala. Zrak neklame, tento pocit sa ma zmocnil okamžite po prebudení. Ťahám perinu vyššie, k telu sa mi dostal chlad. Odkopala som sa, toto sa mi stáva. Z času na čas. Privieram oči a chcem myslieť na niečo pekné. Všade okolo mňa je svetlo a ľudia, [...]

orbán

Orbán: Trumpovo znovuzvolenie je jediná vážna šanca na ukončenie vojny na Ukrajine

02.03.2024 09:52

Predseda maďarskej vlády tiež naznačil, že znovuzvolenie Trumpa by mohlo pomôcť skončiť konflikt v Pásme Gazy.

Virtuálne voľby 2024

Virtuálne prezidentské voľby Pravdy: Kto by sa podľa vás mal stať novou hlavou štátu?

02.03.2024 09:00

Už o niekoľko dní si Slovenky a Slováci budú vyberať nového prezidenta. Vy tak môžete urobiť už teraz vo virtuálnych voľbách Pravdy.

protest, ušp

Hrabko: Boj o budúcnosť špeciálnej prokuratúry sa skončil, vyhral ho Fico

02.03.2024 07:30

Opozičné strany sa podľa publicistu snažia prezentovať pozastavenie účinnosti časti novely ako úspech najmä preto, aby ich voličom dávali zmysel protesty na námestiach.

vojna na Ukrajine, Taurus

ONLINE: Nemecko odmieta poslať Kyjevu Taurusy, Briti na neho tlačia. Rusi mávajú nahrávkou dôstojníkov Bundeswehru

02.03.2024 06:55, aktualizované: 09:23

Rusko tvrdí, že zachytilo rozhovor nemeckých dôstojníkov o tom, koľko rakiet Taurus treba na zničenie Krymského mostu.