Založ si blog

Vôňa

 

Vrznutie bránky, potom stisk kľučky a ide sa dovnútra. Ruka ju neposlúcha, akosi nechce spolupracovať. Možno zdanie, stáva sa. Nie, nemýli sa, ani zamknuté nie je. Načo aj, vysoké ľalie, ruže ružové i červené, v rohu záhrady kútik levandule a materinej dúšky. Tá vôňa, akoby sa pretekali, ktorá rastlina sa presadí. Nádhera, to áno, ale… Ukradnúť nie je čo, kľúč je kdesi v zámku, takto je to už roky, možno by ním už nikto ani nepohol. Bicykel, ani na ten nesmie zabudnúť, roky na rovnakom mieste, cez riadidlá sa ťahá niekoľko prameňov oranžových kvetov. Nejazdí, skončil ako dekorácia.

 

Kráča po kameňoch ležiacich jeden vedľa druhého, presne tak jej vychádza krok. Niekedy zastane a rukou sa dotýka ruží. Skloní hlavu a nasáva ich vôňu, nabažiť sa ich nevie. Potom sa zháči. Akoby sa ich dotýkala ona, jej ruka. Kdesi uprostred ruky znamienko, malé ale dobre viditeľné. Neprestáva, jemne chytá jednu hlavičku za druhou a zhlboka dýcha. Miluje ich, nezmenilo sa nič.

 

Posadí sa, ošarpaná lavička krásou nevyniká, stále jej však má čo povedať. Sedieť na nej, zvláštne, akoby sa pred ňou otvorili staré časy. Keď tu bola ona. Má pred očami jej tvár, vlasy stiahnuté do copu, pretkávané striebrom. Ležérna košeľa doširoka rozviata, pod ňou biele tričko. To je ona, žena, ktorá patrí do tohto obrazu, chce ju tam.

 

Drevené dvere, tlakom ich pootvorí a hľadí dovnútra. Slnko prenikajúce do miestnosti osvetľuje drobnulinké čiastočky prachu poletujúce sem i tam. Hlavu strčí dovnútra a premýšľa. Zastal tu čas, prebehne jej hlavou, keď sa zohne a z kresla zloží bielu plachtu. Váha, napokon sa však posadí. Odrazu sú všetky obavy v jej vnútri preč. Nebola tu dlho, asi až príliš, ale teraz… Dostala príležitosť. Nepremárni ju, chce byť s ňou. Oči privreté na maličkú škáročku, nie viac.

 

Žiadne rušivé vplyvy, len ja a ona. „Ahoj, mami, tak som tu…“

Tag:

Stádo

12.06.2024

Ešte doma, kdesi v izbe. Sedí na posteli, nohy sa jej pohojdávajú. Vlasy voľne rozpustené, rukou si ich prehodí na opačnú stranu. Pravá či ľavá? Všetko jedno, vôbec ju neposlúchajú, chcú sa dostať kdesi, kde ich nechce ona. Lenže, toľko námahy, dnes je celá akási rozhádzaná. Možno slabá, vyčerpaná, akoby skutočne nevládala. Hm, tie elegantné poháre, no [...]

Dvaja

31.05.2024

Zelená všade naokolo, je jej toľko, moje oči majú dojem, že sa majú pásť. To je predstava, skutočne úsmevná. Trávnatý koberec, na ktorom si ktosi dal záležať. Kosenie, polievanie a tak. Jednoducho vidiek. Ráno, slnko sa pomaličky preberá k životu, medzi steblami trávy sa trbliece rosa. Kráčam, akoby som nohy kládla na mäkký koberec. „Dobré ráno,“ [...]

Spravodlivosť

05.05.2024

„Dobrý deň,“ zdraví srdečne, keď sa zháči. Spomalený krok a hlava pootočená smerom von. Hm, tma, kdesi tam hore žiarivý mesiac a on takto. Vraj deň. Kdeže, deň sa už dávno prehupol do noci, len niektorí to ešte nezbadali. On medzi nimi. Skoro ráno z domu a potom… Práca, dnes dorazil skutočne skoro. Privstal si, aby sa veci hýbali, je vedúci [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.