Založ si blog

Poradie

Hodinky, hľadím na ne a telom mi prejde nespokojnosť. Hm, nevyvíja sa to vôbec dobre, už teraz som v sklze. Ani mobilný telefón mi nedá pokoj. Lívia, večne aktívna, posiela mi  správu, akoby nemohla vydržať.  „Som mimo, ohlásim sa,“ píšem. Nech pochopí konečne, na svete nie je len ona a tie jej výmysly. Nedá pokoja, z kabelky sa ozve zvuk. Ďalšia správa. Nechcem  ju vidieť , ani poznať jej obsah. Akoby som nevedela, len by ma naháňala a tlačila po polohy,  v ktorej nechcem byť.

 

 

 

Kráčam dlhou chodbou, dlažobné kocky boli kedysi biele, tento čas je však dávno minulý. Akoby v nich bola zájdená všetka špina, ktorá sa do tejto budovy dostala na topánkach prechádzajúcich. Nuž,  tučná pani tlačiaca pred sebou upratovací vozík s metlami, vedrom a iným náčiním, nepôsobí  veľmi čistotne.  Jej zavalité telo nevyzerá veľmi pohyblivo. Obzerám si ju. Nie preto, aby som ju ďalej kritizovala, objektom môjho záujmu nie je. Asi preto, že v tejto časti budovy sa toho veľa nedeje, tak mi musí stačiť aj ona.

 

Prízemie – žlté dvere, o poschodie vyššie –  zelené a teraz si vyber. Podľa informácií  z vrátnice pri vstupe do budovy mierim do žltej zóny. A potom sa uvidí. Prvé dvere, druhé, tretie… tých tu teda je, zle sa orientujem. Konečne stojím a snaživo čítam, podľa mena som na mieste.

Lavička, sadám si medzi ostatných, pútať pozornosť nechcem, radšej splyniem s davom. Niekoľko mužov i žien, v ich tvárach je viditeľná nervozita.  „Dobrý deň, čakáte sem?“ pýtam sa a vyťahujem z kabelky časopis.  Strohé kývnutie hlavou mi povie všetko. Čas uteká a môj časopis je dočítaný.  Hm, len tie dvere, ešte stále sa neotvorili.  Hlasy, tie počuť, nezvyčajne hlasné. Nevenujem sa im, nič nevedieť  bude v tomto prípade lepšie.

 

Dvere, netrvá dlho a otvoria sa. Mladá sestrička vystrčí nos z dverí, povie meno. Moje. Ešte váham, ale nie je o čom, som na rade. Vchádzam, slušne zdravím. Nahlas, aby ma počuli, som tak zvyknutá. Nič, akoby som tu ani nebola. „Tu si sadnite!“ ukáže sestrička rukou. Zubárske kreslo, neváham, podvolím sa. Čakám, nedeje sa nič, len pri kresle v prednej časti miestnosti je rušno. Až príliš. „Otvorte ústa!“ vydáva pokyny starší lekár. A znovu, za ním niekoľko ďalších. „Ak neotvoríte ústa, nemôžeme vám ošetriť zub.“ „Máte deti?“ „To nebude bolieť ani tak, ako v pôrodnici.“

 

Nevidím nič, vidím len časť kresla a hlavy doktorov. Hlasy však prezrádzajú veľa. Žena sediaca vpredu to nezvláda, už hodnú chvíľu neotvorila ústa. „Opraviť zub cez zatvorené ústa ešte nevieme,“ snaží sa ktosi opäť.  Oni sa snažia a ja sedím, akoby som mala čas. Je to zlé, už nielen pre Líviu, ale aj pre mňa. A bude aj horšie.

Tag:

Farby, 2. časť

18.07.2024

Strach. Krátke slovo z niekoľkých písmen. Prežívam ho. Hrozné, do uší sa mi tlačia zvuky. Všakovaké, niektoré pôsobia tupo, iné nie. Obávam sa, najviac tých, ktoré sa približujú, sú stále a stále bližšie pri mne. Bojím sa, takmer sa trasiem. Potrebujem byť odvážna, čosi zistiť, ležať tu len tak a čakať, to určite nie. Nemôžem, odkedy som tu, [...]

Farby

01.07.2024

Únava, pomaličky prichádza. Dokonca je už tu. Cítim ju, začína sa mi rozlievať po tele, možno je to čosi ako kontrastná látka v lekárskej praxi. Možno pri magnetickej rezonancii či CT vyšetrení. Moja predstavivosť funguje na plné obrátky. Vidím ju, je farebná. Modrá je dobrá, pozdáva sa mi. Akoby to nemohlo byť inak. Vlastne, všetko je možné, aj červená by [...]

Stádo

12.06.2024

Ešte doma, kdesi v izbe. Sedí na posteli, nohy sa jej pohojdávajú. Vlasy voľne rozpustené, rukou si ich prehodí na opačnú stranu. Pravá či ľavá? Všetko jedno, vôbec ju neposlúchajú, chcú sa dostať kdesi, kde ich nechce ona. Lenže, toľko námahy, dnes je celá akási rozhádzaná. Možno slabá, vyčerpaná, akoby skutočne nevládala. Hm, tie elegantné poháre, no [...]

izrael

Medzinárodný súdny dvor: Okupácia palestínskych území Izraelom je de facto anexiou a porušením práva

19.07.2024 16:28

Súd pokračujúcu prítomnosť Izraela na palestínskych územiach označil za nelegálnu.

ele

VIDEO: Polícia hľadá muža, ktorý v Bratislave obchytkáva ženy. Podobný vyčíňa aj v Košiciach

19.07.2024 15:50

Akékoľvek informácie k totožnosti osoby na fotografiách a videu môžu občania oznámiť polícii.

mníšek, gelnica, podvod

Poškodený dôchodca sa bojí prepustených podvodníkov a nechce sa vrátiť domov. Aj keď ich opäť uväznili

19.07.2024 15:20

Bojí sa vrátiť domov, pretože už nikomu neverí. Ušiel. Doslova utiekol, opísal kamarát a sused stav podvedeného dôchodcu.

Christopher Cavoli

Veliteľ vojsk NATO v Európe: Ukrajinci majú skvelú stratégiu, svet by si nemal robiť ilúzie o konci vojny

19.07.2024 15:00

Christopher Cavoli si myslí, že výsledok na Ukrajine je životne dôležitý pre budúcu európsku a globálnu bezpečnosť.