Lieky

Sedím a hľadím, ani neviem kam. Zrejme len kdesi do priestoru, veľa zaujímavého sa okolo mňa nedeje. Okno, zbadám ho a nasmerujem svoj pohľad tam. Je tam akosi šedivo, ani keby nebola zima. Ale áno, kalendár vraví jasnou rečou, polovica decembra sa blíži. Áno, rezignujem, všetky tieto údaje sú správne, ale čosi tu chýba. Mám to,  biela, poriadna dávka studenej periny, ktorá by zahalila krajinu, sneh v našom kraji takmer nevidieť. Občas áno, ale je to už také výnimočné. A potom, aj tak sa takmer okamžite roztopí. Túto zimu som ešte žiadny nevidela, na hory sa nechystám a tu je príliš teplo na skutočnú zimu. Ani líca človeku nevyštípe, žiadny mráz, nič.

Dievčatko, vychádza z dverí a čosi rozpráva. Mne nie, mame, ktorá je ešte v miestnosti. Už nie, neplatí to, dievča ju chytí za ruku a spoločne odchádzajú. „Máš chrípku, musíme ísť do lekárne po lieky a potom šup do postele.“ „Nechcem,“ protestuje malá a potriasa hlavou, až sa jej vlasy zošmyknú do čela. Mladá žena sa k nej zohne a upravuje jej neposedné kučery.“Musíš, aby si vyzdravela a vidí ťa aj Ježiško.“ Počúva, kým matka dopovie a spustí protest.

Hm, zlatá je, akoby som videla Mišku, moju vnučku. Hlavičkou sa jej preháňa iba Ježiško, len čo je pri mne, zahŕňa ma zvedavými otázkami. Plesknutie. Prudké, silné, odišli, sú za dverami. Otáčam hlavu, vraciam sa k oknu. Nevidím tam nič, len kdesi v diaľke kráčajúcu postavu. Asi hľadám objekt, ktorému by som sa venovala. Ale odrazu, akoby sa niečo stalo, vidím dievčatko. Žiadne dlhé vlásky či vrkoče, práve naopak, krátky strih, povedala by som na chlapca. Tvár i telo bacuľaté, oči veľké. Zvláštne, akoby som videla seba, kedysi pred rokmi. Mama mi o tom toľko hovorila a fotografie tiež pomohli. Spomínam si, toto obdobie som mala veľmi rada a neplatilo to len v útlom veku. Rovnaké je to aj teraz, ale vtedy to malo to zvláštne čaro, ktoré len deti môžu objaviť. Vianočné gule zdobené pestrými farbami a ozdobami ma fascinovali. Ani farebné sviečky na stromček neunikli mojej pozornosti, všetko som potrebovala dostať do prstov, až potom som bola spokojná. Niekedy ani to nie, záležalo od situácie.

Rybička či nožík, moje obľúbené kúsky z kolekcie. Tie som mala najradšej, úžasná čokoláda a tá plnka. Nádherne tekutá a sladká. Nebíčko v papuľke, aj v škole som ich vymieňala. Kúsok za kúsok. Privieram oči, sústreďujem svoju pozornosť na jazyk. Tá chuť, cítim ju, rozteká sa mi v ústach, keď sa ozve: „Ďalší.“ No nie, volať ma dovnútra práve teraz je hriech. Telom mi mykne, chuť sa rozplynie. Je to preč, dvíham sa z lavičky a vchádzam do ordinácie detskej lekárky. Potrebujem len recept na lieky pre vnučku, poverila ma dcéra.

Mesto

23.04.2025

Vojde do vchodu, vbehne do výťahu. „Dobrý deň,“ zdraví chlapíka vchádzajúceho pred ňou. Starší, jeden z mnohých v tejto bytovke. „Domov dôchodcov“ prebleskne jej hlavou úplne bez slov. Presne nevie, ale osadenstvo bytovky sa jej zdá vekovo príliš vysoko, akoby tu ani mladí neboli. Ani spriaznenú dušu si tu doteraz nenašla. Možno raz, dodáva si pozitívnu [...]

Káva

11.03.2025

Nohy bosé, palce zastoknuté do papúč. Kockované, farba červená, zmiešaná so sivou. Tvary nepravidelné, akoby chceli docieliť, aby im nikto nerozumel. Možno. Ale ona má dobrý vkus, dostal ich na… Vlastne ani nevie prečo. „Teplé sú,“ povedala, keď mu ich dávala. Akoby sa sťažoval, že mu je zima. Asi nie, ale hodia sa, teplo od nôh je dôležité, vravievala [...]

Dievča

02.03.2025

Vysoká, štíhla, dlhé nohy, ani ruky sa nedali zahanbiť. „Samá kosť“, takto jej to vravievala mama. Dnes v modrom, obyčajná sukňa v páse stiahnutá gumičkou. Biele tričko s akýmsi obrázkom vpredu, v sandáloch biele ponožky. Nič okázalé, také to boli časy. Vlasy dlhé, zapletené do vrkoča. Kráča ulicou. Je prázdna, len z času na čas niekoho [...]

štvorylka, Zvolen

Historický tanec vyvolal v centre Zvolena ošiaľ. Stovky mladých aj seniorov pri ňom vytvorili neskutočnú náladu

21.05.2025 20:00

Štvorylka, či zastarano kvadrila, ovládla zvolenské námestie. Jej čaro si naplno užili stovky ľudí.

petr pavel

Pavel: Ak summit NATO prinesie zhodu na zvýšení výdavkov k 5 % HDP, ČR to podporí

21.05.2025 16:00

Rutte označil Česko za silného podporovateľa Ukrajiny.

Andrej Danko, SNS,

Blanár podporil protiruské sankcie, SNS sa voči tomu búri. Danko vyzval Fica, aby konal

21.05.2025 16:00

Protiruské poškodzujú Európsku úniu, tvrdí Danko.

takáč

Takáč o luxusných haciendach z agrodotácií: Preverujeme to, ale penzióny vznikli a nech si každý myslí, čo chce

21.05.2025 15:57

Opozícia tvrdí, že za Ficovej vlády sa v roku 2015 spreneverili milióny eur.