Založ si blog

Ráno

Ulica tichá, takmer prázdna. Vlastne, nie celkom, je to len akýsi klam. „Dobré ráno,“ povie ktosi a stráca sa v diaľke. Krok rýchly, postava, len tú vidí, dedukuje. Ten hlas, už ho počula. Ale nedá to, akosi sa v tom stráca. Dvanásť poschodí, toľko bytov a rodín, nemožno sa čudovať. Nebýva tu tak dlho, ešte nie a bližšie vzťahy má len s niektorými.

Dom, prisťahovala sa sem. K Marekovi do bytu, jedného z mnohých. Veľmi pekné miesto to nie je, typické sídlisko plné panelových domov, ktoré sa odlišujú len farbou. Aj to pomôže, pomyslí si a zabočí smerom doprava. Tu sa pred ňou otvára iný svet. Nič zvláštne, len ulica smerujúca k autobusovej zastávke. Postavy, tých tu je, miešajú sa pomaličky pohybujúci sa psíčkari so zvyškom populácie. Kto nemusí, ten tu nie je. Všetky postavy kráčajú jedným smerom, muži, ženy, dokonca i deti. Náhlia sa. Autobus, smerom k nemu prúdia, každý sa potrebuje niekam dostať.

Len ona nie, je tu ako výnimka z pravidla, čierna ovca medzi bielymi. „Dobré ránko,“ ozve sa v jej blízkosti. Aj sa preľakla, bolo to také nečakané. Ale suseda neotáľa, dychtivo zo seba chŕli ďalšie slová. „Jéj, a čo vy tu takto skoro?“ Nereaguje rýchlo, hľadá odpoveď, je jej to nepríjemné. „Maličký už nespinká?“ pokračuje ďalej ešte skôr, ako sa spamätá. Tá teda je, radšej nech sa venuje svojím záležitostiam, pomyslí si, ale navonok sa usmieva. Musí, táto má už svoje roky a dotieravá je veru poriadne. Každé stretnutie s ňou je hotové utrpenie. Keby len reči, takmer jej vlezie do kočíka. Radšej sa rýchlo nakloní, aby jej tienila a napráva modrú deku. Musí, začína to byť zlé, je to stará klebetná ježibaba.

Záchrana, no konečne. Starší chlapík mohutnej postavy sa pri nich pristaví. „Dobré ráno,“ pozdraví a obracia svoju pozornosť na jej spoločníčku. Výborné, chopí sa príležitosti a rýchlo sa uvoľňuje zo zovretia tejto zvedavej osoby. Prilepí sa na ňu kedykoľvek môže, všetko využije vo svoj prospech. Hore kopcom, tadiaľ kráča, takto to bude lepšie. Bez zvedavých pohľadov, ktoré by chceli odhaliť jej tajomstvo. Nie, ešte nemôže, nedokáže to, nie je pripravená. Raz to príde, vie to veľmi dobre, ale dnes nie.

Po tvári sa jej kotúľajú slzy, nevie či ľutuje seba, alebo dieťa. Asi z každého trochu, je to prirodzené. Okolo nej pokoj, táto časť sídliska je ľudoprázdna, akoby sa tu život zastavil. Na chvíľu, len takto skoro ráno. Páči sa jej tu, žiadne zvedavé pohľady smerom do kočíka na jej dieťa. Presne takto to má byť, ona je jeho matka a miluje ho. Ale ukazovať im ho nebude, ešte nie. Raz sa to dozvedia, je iný, no a čo. Tvár má celú mokrú a telom jej prechádza chlad, mala by sa pobrať domov, ale je odhodlaná. Vydrží, to všetko pre jej Adamka, len keby existovali lieky, musia sa nejaké nájsť. Bude aj lepšie, verí tomu.

Tag:

Sloboda

26.02.2021

Noviny, hm, čosi také už dávno nedržala v ruke. Veľký formát, menší, ešte má v pamäti ako domov nosievala „Večerník“. Otec mal iné, ale mama si v ňom vedela nájsť to svoje. Novinový stánok stojaci pri nákupnom stredisku, tam ho kupovala. Bol natretý žltou farbou, vždy strčila hlavu takmer do okienka. Spomienky, akosi sa do nich zahĺbila. Hlt šalviového čaju jej [...]

Ruky

22.02.2021

Stôl, sedím kdesi za ním. Nohy natiahnuté, občas pohnem prstami. Mám pocit, že musím, akoby som sa chcela rozhýbať. Nedostatok pohybu so mnou robí svoje. Auto, tak sa veci majú, povedala by Erika. Skutočná znalkyňa, cvičí poctivo každý deň, do práce cestuje hromadnou dopravou. Áno viem, dnes som ešte veľa krokov nespravila, zopár cestou do auta a potom niekoľko schodov [...]

Postupka

19.02.2021

Moje prsty, opakovane na ne hľadím, akoby som nemala kam. Červená, je všade okolo mňa, mihá sa mi pred očami. Tmavá, výrazná, možno až priveľmi. Lenže Ivona, ona to tak chcela, vraj výborné, dokonca sexi. Jej slová, možno jej celkom nerozumiem. Ale zasa, až tak mi to nevadí, každý môže mať svoj názor a o nič nejde, je to len lak na nechty. A nielen to, dokonca ho [...]

QUASARS

QUASARS

27.02.2021 23:45

OZ QUASARS už 13 rokov úspešne zastrešuje koncertné a edukatívne projekty súboru Quasars Ensemble - držiteľa Krištáľového krídla za rok 2013 v kategórii Hudba.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Šk Svätý Jur

27.02.2021 23:38

Občianske združenie, ktoré podporuje športový rozvoj detí a mládeže.

Bedmintonový klub Trebišov

Bedmintonový klub Trebišov

27.02.2021 23:35

Bedmintonový klub Trebišov vznikol v roku 1964 ako krúžok mládeže. Bedminton je tretím najdlhšie fungujúcim športovým odvetvím v Trebišove.

jozef buday

Po krátkej ťažkej chorobe zomrel prezident ZPVVO Jozef Buday

27.02.2021 21:58

Bol autorom viac ako 47 vedeckých a odborných prác. Tento rok by sa dožil 70 rokov.