Založ si blog

Ráno

Ulica tichá, takmer prázdna. Vlastne, nie celkom, je to len akýsi klam. „Dobré ráno,“ povie ktosi a stráca sa v diaľke. Krok rýchly, postava, len tú vidí, dedukuje. Ten hlas, už ho počula. Ale nedá to, akosi sa v tom stráca. Dvanásť poschodí, toľko bytov a rodín, nemožno sa čudovať. Nebýva tu tak dlho, ešte nie a bližšie vzťahy má len s niektorými.

Dom, prisťahovala sa sem. K Marekovi do bytu, jedného z mnohých. Veľmi pekné miesto to nie je, typické sídlisko plné panelových domov, ktoré sa odlišujú len farbou. Aj to pomôže, pomyslí si a zabočí smerom doprava. Tu sa pred ňou otvára iný svet. Nič zvláštne, len ulica smerujúca k autobusovej zastávke. Postavy, tých tu je, miešajú sa pomaličky pohybujúci sa psíčkari so zvyškom populácie. Kto nemusí, ten tu nie je. Všetky postavy kráčajú jedným smerom, muži, ženy, dokonca i deti. Náhlia sa. Autobus, smerom k nemu prúdia, každý sa potrebuje niekam dostať.

Len ona nie, je tu ako výnimka z pravidla, čierna ovca medzi bielymi. „Dobré ránko,“ ozve sa v jej blízkosti. Aj sa preľakla, bolo to také nečakané. Ale suseda neotáľa, dychtivo zo seba chŕli ďalšie slová. „Jéj, a čo vy tu takto skoro?“ Nereaguje rýchlo, hľadá odpoveď, je jej to nepríjemné. „Maličký už nespinká?“ pokračuje ďalej ešte skôr, ako sa spamätá. Tá teda je, radšej nech sa venuje svojím záležitostiam, pomyslí si, ale navonok sa usmieva. Musí, táto má už svoje roky a dotieravá je veru poriadne. Každé stretnutie s ňou je hotové utrpenie. Keby len reči, takmer jej vlezie do kočíka. Radšej sa rýchlo nakloní, aby jej tienila a napráva modrú deku. Musí, začína to byť zlé, je to stará klebetná ježibaba.

Záchrana, no konečne. Starší chlapík mohutnej postavy sa pri nich pristaví. „Dobré ráno,“ pozdraví a obracia svoju pozornosť na jej spoločníčku. Výborné, chopí sa príležitosti a rýchlo sa uvoľňuje zo zovretia tejto zvedavej osoby. Prilepí sa na ňu kedykoľvek môže, všetko využije vo svoj prospech. Hore kopcom, tadiaľ kráča, takto to bude lepšie. Bez zvedavých pohľadov, ktoré by chceli odhaliť jej tajomstvo. Nie, ešte nemôže, nedokáže to, nie je pripravená. Raz to príde, vie to veľmi dobre, ale dnes nie.

Po tvári sa jej kotúľajú slzy, nevie či ľutuje seba, alebo dieťa. Asi z každého trochu, je to prirodzené. Okolo nej pokoj, táto časť sídliska je ľudoprázdna, akoby sa tu život zastavil. Na chvíľu, len takto skoro ráno. Páči sa jej tu, žiadne zvedavé pohľady smerom do kočíka na jej dieťa. Presne takto to má byť, ona je jeho matka a miluje ho. Ale ukazovať im ho nebude, ešte nie. Raz sa to dozvedia, je iný, no a čo. Tvár má celú mokrú a telom jej prechádza chlad, mala by sa pobrať domov, ale je odhodlaná. Vydrží, to všetko pre jej Adamka, len keby existovali lieky, musia sa nejaké nájsť. Bude aj lepšie, verí tomu.

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

Trump

Skončí pre peniaze pornoherečke Trump za mrežami?

22.03.2023 17:12

Donaldovi Trumpovi sa môže takpovediac podariť to, čo ešte žiadny exprezident USA nedokázal. Ani jeden z nich po odchode z Bieleho domu neskončil za mrežami.

Russia Daily Life

Rusko posilňuje protiraketovú obrany Moskvy a Kurilských ostrovov

22.03.2023 17:00

Ruský minister obrany Šojgu oznámil rozmiestnenie pobrežných protiraketových systémov na jednom z Kurilských ostrovov.

Žilinka

Šeliga chce disciplinárne stíhať Žilinku. Doručil prezidentke podnet

22.03.2023 16:59

Detaily o konkrétnych skutkoch, za ktoré by mal byť Žilinka stíhaný, zatiaľ zverejňovať nebude.

Švédsko vstup NATO

Švédsky parlament schválil legislatívu na vstup do NATO

22.03.2023 16:52

Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani v máji v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215566x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie