Založ si blog

Prsty

Sú tu, ležia kdesi predo mnou. Nie, venovať sa im nebudem. Trucujem, už zasa začínam. To som celá ja, pomyslím si a v okamihu si niekoho pripomínam.

Slová, niekedy príjemné, inokedy nie, raz človeka pohladia na duši a potom rania. Dokážu preniknúť priamo na kožu a potom ešte hlbšie. Neorientujem sa v nich, dobre určite nie a to napriek tomu, že sa snažím. „Musíš to brať s rezervou,“ zneli by slová z jej úst adresované mne.

Chcem jej veriť, dokonca som odhodlaná. Cítim to tak, ale tí ľudia, je to pre mňa ťažké. Musím byť silná a prekonávať prekážky. Slová, už zasa, sú tu, zoskupené do vety. Pekná je, presne takú potrebujem. Nie na papieri, v skutočnosti, tu a teraz. Žiť podľa nej, je to pre mňa zásadné.

Ešte chvíľu a rozplačem sa, cítim, ako sa to rozbieha. Vlhké oči a potom plač, vždy sa to tak začína. Mám ju pred očami, na jazyku toľko slov. Otázky, to je ono, chýbajú mi odpovede. Prečo? Ako ma tu mohla nechať? Niečo také sa predsa nerobí. Som jej dieťa, ešte aj teraz. Teplý letný večer, zomlelo sa to tak rýchlo, veľa si toho nepamätám. Ale jedno áno. Húkačka. Počula som ju už toľkokrát, lenže táto bola iná. Sanitka uháňajúca ulicami mesta sa rútila priamo k nám. Do tichej uličky sídliska.

K mame, mojej mame. Starší lekár s hustou šedivou briadkou a niekoľko jeho pomocníkov. Prišli, aby pomohli. Pekné, len ten výsledok, vraj sa im ju nepodarilo zachrániť. Lenže, zabudli, že to bola moja mama. Osoba mne najbližšia. Inú nemám a nikdy mať nebudem, mama je len jedna.

Smútok. Mám ho v srdci, je stále tam, vôbec neustúpil neviem sa ho zbaviť. Privieram oči, skúšam to aspoň takto. Keby tu neboli aspoň tie nožnice. Obyčajné, kovové so zvláštnou úpravou na povrchu. Ale sú a ja s nimi bojujem. Strihať, taká obyčajná činnosť, už malé deti to vedia. Hanbím sa, možno sa mi na tvári mihne červeň.

Prsty, držím ich presne, ako ma to naučili. Dobre, akceptujem, začínam ich ovládať. Cítim sa tak hrdinsky, akoby som dosiahla čosi veľké. Lenže tá látka, potrebujem ju rozstrihnúť. Kdeže, neviem s ňou nájsť spoločnú reč, moje prsty to nedokážu. Mám ich také od narodenia, odniesli si to nielen moje ruky. Som také dieťa, pokrútené, postihnuté. Ani strihať neviem, dnes to asi nedám.

Tag:

Chlad

22.05.2023

Som v posteli, na tele cítim chlad posteľnej plachty. Materiál, prebehne mi hlavou a nechávam to tak. Nechce sa mi, premýšľať a trápiť sa s nejakou látkou, nech je akákoľvek, poslúži mi. Len to ma zaujíma. Pohodlie, aby som sa dobre cítila. Niekoľkokrát prechádzam rukou po plachte a užívam si tento dotyk. Jemný, mierne studený. Vyhovuje mi, v tomto počasí [...]

Mramor

17.05.2023

Sedím, nohy natiahnuté pred seba. Ponožky nemám, akosi sa mi nechcelo. „Bude ti zima,“ doletí ku mne hlas. Zima? Určite nie, polemizujem kdesi vo svojom vnútri. „Tá podlaha je studená,“ nedá mi pokoj ten istý hlas. „Ále,“ dostanem zo seba a hodím rukou. Matka, viac sa jej nevenujem. Hľadím si na nohy a pomaličky každou kreslím obrazce. Bez významu, len tak, [...]

Tanec

25.04.2023

Dnes, práve začína tento deň. Pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, možno sobota či nedeľa. To je výber, skutočne pestrá ponuka. Papuče. Mám ich pred sebou, poukladané pekne jednu vedľa druhej. Dbám na to, jednoducho to tak musí byť, takmer ako dvojičky. V tomto prípade som detailista, ach tie papuče. Aj kolegovia sa mi smejú, chlapi čosi také vraj nerobia. [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Nočné útoky hlási ukrajinský Kyjev aj ruský Kursk

02.06.2023 06:00

V Kyjeve boli v noci opäť počuť výbuchy a paľba protivzdušnej obrany. Kursk hlási prílet dronov.

vláda, heger,

Osem bývalých členov vlády si do parlamentu najalo 11 asistentov. Zarobia si tisíce eur aj počas prázdnin

02.06.2023 06:00

Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur.

Macron, globsec

Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

02.06.2023 06:00

Francúzsko sa zmenilo. Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron to potvrdil aj na konferencii GLOBSEC v Bratislave.

USA, dlhový strop

USA odvrátili bankrot, k dlhovému stropu sa vrátia až po prezidentských voľbách

02.06.2023 05:44

Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dlhového stropu USA. Prezident Joe Biden ho chce rýchlo podpísať.