Založ si blog

Zdravie

Noviny, časopisy, internet, k tomu televízia a rozhlas. Médiá, ktoré akosi patria k našej dobe. Každý si vyberie to svoje, niekto zostáva verný klasike a potrebe papierovej verzie, iní sa spoliehajú napríklad na televízne vysielanie. Asi najväčšia skupina uprednostňuje internet, jednoduchá manipulácia, vždy dostupný, rýchly, nepreberné množstvo informácií.

Vlastne, je to úplne jedno. V každom z nich sa z času na čas venujú zdraviu. Môjmu, vášmu… Relácie, články, debaty, to všetko je v ponuke. Sledovať či nie, natíska sa otázka. Každý podľa seba, chcem konštatovať. Lenže prevencia, tak nám to vravia. Mali by sme dbať o svoje zdravie, veď máme len jedno a lepšie je prísť čím skôr.

Áno, takto pekne nám to hovoria. Nuž kdesi na začiatku bude obvodný lekár. Ten, ktorý je k nám najbližšie, zvyčajne v dosahu bydliska. Idem teda, nech sa držím pokynov, veď to bude lepšie pre mňa. Čakáreň plná ľudí, vekovo skôr vyššie. Vyčkám, nevzdám sa pri prvých prekážkach. Všetko mi vynahradí milá sestrička. Skutočne snaživá. Aj doktorka sa dá prežiť a prevencia sa tiež dostane k slovu, som objednaná.

Jedno bodnutie, ak to tak možno nazvať a potom krvné výsledky. Ach jaj, mojej obvodnej sa čosi nepozdáva. Výmenný lístok, k slovu sa dostáva lekár špecialista. Vraj, zavolajte si. Snažím sa, len keby to ktosi zobral. Pondelok, utorok, hop a je koniec týždňa. Á, tak predsa, uprostred ďalšieho týždňa oslavujem. Musím, dovolala som sa.

V okamihu môj optimizmus schladí odporný hlas sestričky. Ešte som jej nepovedala takmer nič a už všetko vie. Môj problém popísaný obvodnou lekárkou ani nie je problém, zbavila sa ma. Tak a mám to, odporúčaná prevencia je za mnou a všetci môžu byť spokojní. Obvodná lekárka prevenciu vykáže vo výkonoch, poisťovňa tiež a ja už viem, že som zasa o kúsok zdravšia.

Kvapky

14.09.2023

Hlava. Držím ju vzpriamenú, nevychyľujem ju na žiadnu stranu. Rovno ako svieca, dalo by sa povedať. Cítim sa akosi strnulo, rovnako ako moje telo,. Nehýbem sa, dokonca mám dojem, že by som to ani nedokázala. V tomto okamihu nie. Vlasy mám rozdelené na dve polovice, presne v strede hlavy. Hovorím tomu cestička, asi najpresnejšie pomenovanie. Žiadne sponky, nič také, [...]

Biela

26.08.2023

Ivana, Kamila, Lucia, Katarína, ale aj Denis, Patrik, Jakub a možno… Kráča ulicou. Jej meno je zahalené tajomstvom, jedna z mnohých. Ticho, okolo nej žiadne zvuky, možno len jej rýchle kroky. Snaží sa, akoby musela. Sobota, celkom horúci deň a malá je ešte v posteli. Myslí na ňu, len keby sa jej myšlienky neplietli. Dnes vstávala poriadne skoro, [...]

Oči

16.08.2023

Púšťam sa do toho, ukladám písmená jedno vedľa druhého. Celkom mi to ide, písmo veľmi úhľadné nie je, ale toto nikdy nebolo moje. Jednoducho žiadny krasopis. Sedím na stoličke, telo sa mi lepí k podkladu, biele tielko je takmer premočené. Okolo mňa biele steny a kdesi v priestore chlapi. Niekoľko chlapov. Hľadia na mňa, akoby ma nikdy nevideli. Opak je pravdou, [...]

Marine Le Penová

Parížska prokuratúra žiada postaviť Le Penovú pred súd za spreneveru peňazí

22.09.2023 17:16

Hrozí jej desaťročný trest odňatia slobody, pokuta milión eur aj zákaz zastávať verejnú funkciu na desať rokov.

Nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková

Pokrytectvo? Zelená ministerka jazdila v USA autobusom. Za ňou letel prázdny tryskáč

22.09.2023 16:45

Vodu káže a víno pije. Nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková čelí po návšteve USA kritike.

Sídlo Čiernomorskej flotily, Sevastopoľ, vojna na Ukrajine, Krym

Danilov: Po odpálení veliteľstva má ruská Čiernomorská flotila len dve možnosti

22.09.2023 16:14

Proces je bolestivý, ale ukrajinské ozbrojené sily udierajú presne výlučne na objekty vojenskej infraštruktúry,“ uviedol Danilov.