Založ si blog

Zdravie

Noviny, časopisy, internet, k tomu televízia a rozhlas. Médiá, ktoré akosi patria k našej dobe. Každý si vyberie to svoje, niekto zostáva verný klasike a potrebe papierovej verzie, iní sa spoliehajú napríklad na televízne vysielanie. Asi najväčšia skupina uprednostňuje internet, jednoduchá manipulácia, vždy dostupný, rýchly, nepreberné množstvo informácií.

Vlastne, je to úplne jedno. V každom z nich sa z času na čas venujú zdraviu. Môjmu, vášmu… Relácie, články, debaty, to všetko je v ponuke. Sledovať či nie, natíska sa otázka. Každý podľa seba, chcem konštatovať. Lenže prevencia, tak nám to vravia. Mali by sme dbať o svoje zdravie, veď máme len jedno a lepšie je prísť čím skôr.

Áno, takto pekne nám to hovoria. Nuž kdesi na začiatku bude obvodný lekár. Ten, ktorý je k nám najbližšie, zvyčajne v dosahu bydliska. Idem teda, nech sa držím pokynov, veď to bude lepšie pre mňa. Čakáreň plná ľudí, vekovo skôr vyššie. Vyčkám, nevzdám sa pri prvých prekážkach. Všetko mi vynahradí milá sestrička. Skutočne snaživá. Aj doktorka sa dá prežiť a prevencia sa tiež dostane k slovu, som objednaná.

Jedno bodnutie, ak to tak možno nazvať a potom krvné výsledky. Ach jaj, mojej obvodnej sa čosi nepozdáva. Výmenný lístok, k slovu sa dostáva lekár špecialista. Vraj, zavolajte si. Snažím sa, len keby to ktosi zobral. Pondelok, utorok, hop a je koniec týždňa. Á, tak predsa, uprostred ďalšieho týždňa oslavujem. Musím, dovolala som sa.

V okamihu môj optimizmus schladí odporný hlas sestričky. Ešte som jej nepovedala takmer nič a už všetko vie. Môj problém popísaný obvodnou lekárkou ani nie je problém, zbavila sa ma. Tak a mám to, odporúčaná prevencia je za mnou a všetci môžu byť spokojní. Obvodná lekárka prevenciu vykáže vo výkonoch, poisťovňa tiež a ja už viem, že som zasa o kúsok zdravšia.

Farby, 2. časť

18.07.2024

Strach. Krátke slovo z niekoľkých písmen. Prežívam ho. Hrozné, do uší sa mi tlačia zvuky. Všakovaké, niektoré pôsobia tupo, iné nie. Obávam sa, najviac tých, ktoré sa približujú, sú stále a stále bližšie pri mne. Bojím sa, takmer sa trasiem. Potrebujem byť odvážna, čosi zistiť, ležať tu len tak a čakať, to určite nie. Nemôžem, odkedy som tu, [...]

Farby

01.07.2024

Únava, pomaličky prichádza. Dokonca je už tu. Cítim ju, začína sa mi rozlievať po tele, možno je to čosi ako kontrastná látka v lekárskej praxi. Možno pri magnetickej rezonancii či CT vyšetrení. Moja predstavivosť funguje na plné obrátky. Vidím ju, je farebná. Modrá je dobrá, pozdáva sa mi. Akoby to nemohlo byť inak. Vlastne, všetko je možné, aj červená by [...]

Poradie

16.06.2024

Hodinky, hľadím na ne a telom mi prejde nespokojnosť. Hm, nevyvíja sa to vôbec dobre, už teraz som v sklze. Ani mobilný telefón mi nedá pokoj. Lívia, večne aktívna, posiela mi správu, akoby nemohla vydržať. „Som mimo, ohlásim sa,“ píšem. Nech pochopí konečne, na svete nie je len ona a tie jej výmysly. Nedá pokoja, z kabelky sa ozve zvuk. Ďalšia správa. Nechcem [...]

biden, obama

Už aj Obama spochybňuje Bidena: Šance na triumf klesli, mal by zvážiť životaschopnosť kandidatúry

18.07.2024 22:40

Obama údajne v zákulisí vyjadril obavy, že prieskumy verejnej mienky sa od Bidena odkláňajú a opúšťajú ho darcovia jeho kampane.

republikáni trump

Republikáni na zjazde nosia obväzy na uchu zo solidarity s Trumpom

18.07.2024 22:12

Trump prišiel na zjazd strany s obväzom na pravom uchu, ktoré mu postrelil atentátnik.

Ľupták

Poslanca Ľuptáka napadli v Humennom, v pondelok spochybňoval útok Ruska na nemocnicu v Kyjeve

18.07.2024 21:40, aktualizované: 21:53

Poslanec za SNS Ivan Ševčík a člen strany Národná koalícia informoval, že v Humennom napadli jeho kolegu Pavla Ľuptáka.

Just Stop Oil Protest

Britskí aktivisti si vypočuli bezprecedentný trest za nenásilný protest. Sudca: Ste fanatici

18.07.2024 20:32

Podľa prokurátorky Jocelyn Ledwardovej ekonomické náklady protestu dosiahli najmenej 770 000 libier.