Založ si blog

Obláčiky

Oblaky, možno obláčiky, väčšie i menšie. Je ich toľko a kdesi pomedzi ne ukryté slnko. Žlté, veľmi sa však neukazuje, akosi sa mu nechce. Lenže ja ho musím nájsť, je to predsa moja hra, robím to tak každé ráno. „Erika, dnes nie, veľmi sa ponáhľam,“ vypustí z úst žena stojaca vo dverách. Ach nie, namiesto oslovenia „miláčik“ len obyčajné meno. Moje meno. Nie, nechcem to takto, aspoň ráno nie. Nepozriem na ňu, namiesto toho sa ukryjem pod perinu plnú obláčikov. Nech ma nevidí, možno potom odíde a aj moja hra bude. Musí byť, jednoducho na tom trvám, som decko.

Á, počujem kroky, konečne je preč, to praskanie podlahy sa mi páči, toľko mi napovie. Hlava spod periny, ruky tiež, hľadanie slnka je tu. Som šťastná, takto si prestavujem ráno. Kroky, už zasa sa blíži a prihovára sa mi. „Erika, nebudem ti to znovu opakovať, nie si malá.“ Praskanie podlahy sa mi mieša v ušiach s nepríjemným hlasom. Radšej rýchlo konám, perina preložená na polovicu, vankúš postavený presne podľa pokynov, nechcem ju nahnevať. Je prísna, až príliš a to nikdy nie je dobré znamenie.

„Dobré ráno,“ zaznie, len čo prekročím prah kuchyne. Kakao na stole, na tanieri kúsok vianočky. Bez džemu, to maslo by som na nej radšej nevidela. Som marhuľová. Pozrie na mňa tým svojím pohľadom, viem, čo bude nasledovať.  Biele tričko, modrá sukňa, odchod z domu sa blíži. Ešte posledný hlt kakaa, vianočku beriem do ruky. Musí to ísť rýchlo, autobus o chvíľu odchádza.

Dlhá ulica lemovaná domami, neďaleko zastávka. „Maj sa moja,“ skláňa sa ku mne a čosi mi vešia na krk. „Prídem neskoro,“ dostane zo seba ešte a mizne v útrobách autobusu. Kopem do kameňa, ktorý leží predo mnou. Možno je za tým moja zlosť, zasa som dostala kľúč od bytu. Na fialovej stuhe. Je mi smutno, do večera budem sama.

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.