Založ si blog

Miesto

Lavička. Stojí uprostred zelene, akoby bola ukrytá pred zrakmi ostatných návštevníkov parku.  Pozná ju, šantil okolo nej ešte ako dieťa. Boli časy, odrazu sa pred ním otvoril úplne iný svet. Detstvo, s bratmi sa tu čosi navystrájali, mama na to často spomína, vraj bol poriadne živé dieťa. Tvárou sa mu mihne šibalský úsmev, rýchlo ho však potlačí. Dnes nie, žiadne návraty, možno inokedy.

 

Ešte  niekoľko krokov a už sedí. Jeho lavička, aj takto ju môže nazvať. Studená je, bŕŕ, telom mu prebehne zima. Ešte stále je jeseň, dnes to však s počasím veľmi nevyšlo, studený vietor vytrvalo predvádza všetky svoje schopnosti. Možno by sa aj postavil, lenže teraz sa to nehodí. Trocha sa nadvihne, posunie sa o kúsok. Robí miesto.

 

Teraz je na ťahu ona, jej kroky sú opatrné, hlavou pohybuje na všetky strany, možno sa chce presvedčiť, že je to pre ňu bezpečné. Zastane priamo pri lavičke a ešte stále váha, rozhodne sa až po chvíli, keď vezme kabelku prevesenú cez plece do ruky. Lucia, dievča, ktoré stretol asi len náhodou. Možno nie, niektoré veci sa nedejú len tak.

 

Sedia, jeden vedľa druhého, odrazu cíti jej blízkosť. Zvláštny pocit, akoby sa začal báť. Nie, nič zlé sa nedeje, len sedí s dievčaťom na lavičke, ktorá je mu blízka.  Aj kedysi tu sedával, väčšinou s chlapcami, ale aj dievčatá sa našli. Lenže vtedy to bolo iné, boli ešte deti a dievčatá bral akosi inak.

 

„Nie je ti zima?“ spýta sa odrazu, ani nevie, ako mu to z úst vykĺzne. Len čo zbadá jej jemné kývnutie hlavou dostane nápad. Tvrdí že nie, na sebe má však iba tenučkú bundu. Pritiahne sa k nej ešte o kúsok a vezme jej ruku do svojich. Opatrne, citlivo a bez slov, zdajú sa mu zbytočné.  Jemne po nej prejde, cíti chlad. Je to signál, už sa nebojí, musí ju zohriať. A potom sa rozhovorí, presne vie, o čom to bude. O lavičke z detstva, možno sa jej to bude páčiť.

 

 

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

dolná snemovňa británia

Britský parlament schválil kľúčovú časť pobrexitovej dohody o Severnom Írsku

22.03.2023 16:31

Cieľom zrevidovanej dohody je zabezpečiť hladký tok tovarov medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členom EÚ, a tiež medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Policajný zbor má dve nové špeciálne vozidlá určené na mimoriadne udalosti

22.03.2023 16:29

Policajti by vďaka nim mohli zachrániť život napríklad účastníkom vážnej dopravnej nehody.

T-54 tank

Číre zúfalstvo? Rusi na Ukrajinu poslali tanky T-54 vyrábané za Stalina

22.03.2023 15:58

Podľa expertov nasadenie tankov „jednoznačne naznačuje vážne problémy s poskytovaním obrnených vozidiel ruským ozbrojeným silám“.

kladivo, súd, justícia, váhy, právo, notár, zákon

Piťovec Karol Patasy mladší dostal 16-ročný trest väzenia

22.03.2023 15:19

Vinný je z vraždy pred bratislavským barom Boston z roku 2004.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215560x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie