Založ si blog

Miesto

Lavička. Stojí uprostred zelene, akoby bola ukrytá pred zrakmi ostatných návštevníkov parku.  Pozná ju, šantil okolo nej ešte ako dieťa. Boli časy, odrazu sa pred ním otvoril úplne iný svet. Detstvo, s bratmi sa tu čosi navystrájali, mama na to často spomína, vraj bol poriadne živé dieťa. Tvárou sa mu mihne šibalský úsmev, rýchlo ho však potlačí. Dnes nie, žiadne návraty, možno inokedy.

 

Ešte  niekoľko krokov a už sedí. Jeho lavička, aj takto ju môže nazvať. Studená je, bŕŕ, telom mu prebehne zima. Ešte stále je jeseň, dnes to však s počasím veľmi nevyšlo, studený vietor vytrvalo predvádza všetky svoje schopnosti. Možno by sa aj postavil, lenže teraz sa to nehodí. Trocha sa nadvihne, posunie sa o kúsok. Robí miesto.

 

Teraz je na ťahu ona, jej kroky sú opatrné, hlavou pohybuje na všetky strany, možno sa chce presvedčiť, že je to pre ňu bezpečné. Zastane priamo pri lavičke a ešte stále váha, rozhodne sa až po chvíli, keď vezme kabelku prevesenú cez plece do ruky. Lucia, dievča, ktoré stretol asi len náhodou. Možno nie, niektoré veci sa nedejú len tak.

 

Sedia, jeden vedľa druhého, odrazu cíti jej blízkosť. Zvláštny pocit, akoby sa začal báť. Nie, nič zlé sa nedeje, len sedí s dievčaťom na lavičke, ktorá je mu blízka.  Aj kedysi tu sedával, väčšinou s chlapcami, ale aj dievčatá sa našli. Lenže vtedy to bolo iné, boli ešte deti a dievčatá bral akosi inak.

 

„Nie je ti zima?“ spýta sa odrazu, ani nevie, ako mu to z úst vykĺzne. Len čo zbadá jej jemné kývnutie hlavou dostane nápad. Tvrdí že nie, na sebe má však iba tenučkú bundu. Pritiahne sa k nej ešte o kúsok a vezme jej ruku do svojich. Opatrne, citlivo a bez slov, zdajú sa mu zbytočné.  Jemne po nej prejde, cíti chlad. Je to signál, už sa nebojí, musí ju zohriať. A potom sa rozhovorí, presne vie, o čom to bude. O lavičke z detstva, možno sa jej to bude páčiť.

 

 

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.