Založ si blog

Ulica

Cesta zasypaná snehom, pod topánkami mi vŕzga. Ako v horore, pomyslím si a trochu sa pousmejem. Občas mi na oblečení pristanú tancujúce snehové vločky a pohodlne sa usadia. Pozorujem ich jemnosť a krásu, zdajú sa mi fascinujúce, malé a nádherné.

 

Rútim sa ulicou, oproti mne občas človek. Nevnímam, som trochu ako naprogramovaný stroj. Dostaviť sa na vopred určené miesto, asi takto znie pokyn. Spozorniem, keď zbadám jeho. Chlap na bicykli, v tejto zime zvláštnosť, pre mňa určite. Katarína by ma poopravila, je to stále tá istá veta a konštatovanie, že som staromódna. Hm, možno, ale ako matka dospievajúcej dcéry mám nárok. Aspoň si to myslím.

 

Mením smer, zatáčam vpravo, keď aj vrzgot spod mojich nôh ustane. Krásny biely sneh sa mení na odpornú, mazľavú kašu ležiacu na mestskej dlažbe. „Pozor, šmýka sa,“ povie postarší pán prechádzajúci popri mne. Pravda, jednoznačne súhlasím a v duchu preklínam muža v oranžovej veste, ktorý lopatkou okolo seba sype soľ. Za všetkým je on, úplne to pokazil, všetka biela nádhera sa zmenila na špinavú hmotu.

 

Prispôsobujem sa, moje kroky sú drobnejšie a opatrnejšie, ešte aj tie čižmy mi robia starosti. Lenže čas je môj nepriateľ, už teraz mám dojem, že nestíham. Keby som nemusela, tak nejdem, do stredu mesta určite nie. Možno do prírody, to by sa mi páčilo, obdivovať zimnú krajinu pod bielou perinou.

 

Ďalšia ulica za mnou, ešte chvíľu a už by som tam mohla byť. Ani časovo to nie je najhoršie, celkom dobre som to odhadla. Predajňa skla a porcelánu, široké výkladné skrine, pre mňa takmer zrkadlo. Kontrolujem svoj zovňajšok, méta je vyzerať dobre, pri tomto stretnutí je to dôležité. Vyberám z kabelky rúž, hrebeň a iné drobnosti. Improvizovane, ale predsa. Som žena, musím o tom dať vedieť.

 

Spokojnosť, na tie podmienky celkom dobré, konštatujem a pokračujem v ceste. Ešte niekoľko krokov a už ho vidím. Pozerám smerom k nemu, tmavý oblek doplnený štýlovou kravatou, na prvý pohľad vycibrený vkus. Dvíham hlavu, vypínam prsia a jeden štýlový pohyb k tomu. Chcem zapôsobiť. Á, moja noha, do čerta aj s čižmami na vysokých podpätkoch.

 

Sedím na zemi v mazľavej kaši a opieram sa o rameno muža, ktorý mi ponúkol svoju pomoc. Pokúšam sa postaviť. A on stojí opodiaľ a sleduje ma. Vychutnáva si ma a tvári sa ako víťaz.

Tag:

Oči

03.08.2022

Zapne svetlo a nadvihne nohu, jedenkrát, dvakrát, trikrát. Hm, malá či veľká násobilka. Boli časy, pomyslí si a všetky čísla hodí za hlavu. Nemá ich rád, akosi mu nikdy nešli pod kožu. Snažil sa, ale ako by to povedal. Ešte aj učiteľka bola proti, jednoducho posadnutá matematikou. S číslami si líhala do postele a potom s nimi vstávala. Predstava mierne [...]

Čísla

30.07.2022

Šálka na stole a v nej káva. Jeho obľúbená, ešte aj smotanu si do nej dal. Niekoľkokrát ju premieša, ale lyžičku nepoloží, má ju v ruke. Je strnulý, nehýbe sa, akoby to ani nedokázal. Okamih, lenže tento je zvláštny, až príliš. Až potom, keď príde k sebe, nie celkom, iba čiastočne, kladie malú antikorovú lyžičku na podšálku. A hľadí pred seba, [...]

Potreba

09.07.2022

Posteľ, biela bavlnená plachta. Klasika, Erika má jednoducho taký vkus, ako kedysi. Iné neboli, usmieva sa zľahka a presne vie, o čom hovorí. Nuž, boli to iné časy, žiadne plné regály tovaru, nedostatok všetkého. „Dobré ráno, mami, ako si spala?“ vypytuje sa Eva, len čo vystrčí nos z izby. „Nestojí za reč,“ mávne rukou a akosi jej nie je do reči. Hm, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.