Založ si blog

Ulica

Cesta zasypaná snehom, pod topánkami mi vŕzga. Ako v horore, pomyslím si a trochu sa pousmejem. Občas mi na oblečení pristanú tancujúce snehové vločky a pohodlne sa usadia. Pozorujem ich jemnosť a krásu, zdajú sa mi fascinujúce, malé a nádherné.

 

Rútim sa ulicou, oproti mne občas človek. Nevnímam, som trochu ako naprogramovaný stroj. Dostaviť sa na vopred určené miesto, asi takto znie pokyn. Spozorniem, keď zbadám jeho. Chlap na bicykli, v tejto zime zvláštnosť, pre mňa určite. Katarína by ma poopravila, je to stále tá istá veta a konštatovanie, že som staromódna. Hm, možno, ale ako matka dospievajúcej dcéry mám nárok. Aspoň si to myslím.

 

Mením smer, zatáčam vpravo, keď aj vrzgot spod mojich nôh ustane. Krásny biely sneh sa mení na odpornú, mazľavú kašu ležiacu na mestskej dlažbe. „Pozor, šmýka sa,“ povie postarší pán prechádzajúci popri mne. Pravda, jednoznačne súhlasím a v duchu preklínam muža v oranžovej veste, ktorý lopatkou okolo seba sype soľ. Za všetkým je on, úplne to pokazil, všetka biela nádhera sa zmenila na špinavú hmotu.

 

Prispôsobujem sa, moje kroky sú drobnejšie a opatrnejšie, ešte aj tie čižmy mi robia starosti. Lenže čas je môj nepriateľ, už teraz mám dojem, že nestíham. Keby som nemusela, tak nejdem, do stredu mesta určite nie. Možno do prírody, to by sa mi páčilo, obdivovať zimnú krajinu pod bielou perinou.

 

Ďalšia ulica za mnou, ešte chvíľu a už by som tam mohla byť. Ani časovo to nie je najhoršie, celkom dobre som to odhadla. Predajňa skla a porcelánu, široké výkladné skrine, pre mňa takmer zrkadlo. Kontrolujem svoj zovňajšok, méta je vyzerať dobre, pri tomto stretnutí je to dôležité. Vyberám z kabelky rúž, hrebeň a iné drobnosti. Improvizovane, ale predsa. Som žena, musím o tom dať vedieť.

 

Spokojnosť, na tie podmienky celkom dobré, konštatujem a pokračujem v ceste. Ešte niekoľko krokov a už ho vidím. Pozerám smerom k nemu, tmavý oblek doplnený štýlovou kravatou, na prvý pohľad vycibrený vkus. Dvíham hlavu, vypínam prsia a jeden štýlový pohyb k tomu. Chcem zapôsobiť. Á, moja noha, do čerta aj s čižmami na vysokých podpätkoch.

 

Sedím na zemi v mazľavej kaši a opieram sa o rameno muža, ktorý mi ponúkol svoju pomoc. Pokúšam sa postaviť. A on stojí opodiaľ a sleduje ma. Vychutnáva si ma a tvári sa ako víťaz.

Tag:

Raňajky

25.02.2023

Ráno. Ústa sa mi otvárajú samé od seba, spal by som. Krásny pocit, chce sa mi zvaliť na nadýchaný vankúš, privrieť oči a nechať sa unášať na vlnách spánku. Ako doteraz, lenže ten protivník… Budík, chcem ho zobrať do prstov, poriadne stisnúť, až by sa rozpadol na kúsky. Na drobné kúsky, páčilo by sa mi to, už nikdy by zo seba nevydal ani hlások, nevytrhol ma [...]

Plavec

05.02.2023

Dnes je taký deň. Matka, aj tá príde, len nie tá moja. Milanova. „Ahoj, miláčik, nezabudni na mamu,“ lúči sa so mnou. „A božtek nebude?“ pýtam sa a smerujem k nemu svoj pohľad. Zatiaľ bez slov, dočkám sa o chvíľu. Skláňa sa ku mne a vtiera sa mi do priazne. Netrvá dlho, bozkáva ma na ústa. Je taký, nechce prestať. Moje oči, privieram ich, nikdy sa na neho [...]

Krok

17.01.2023

Dnes je zvláštny deň, pomyslím si. Hm, ani nie, sme uprostred týždňa a táto streda nie je ničím výnimočná. Teda, pre niekoho možno, pre mňa nie. Alebo aj, už mesiac sa pohybujem v tomto priestore. Práve som si spomenula, začínam počítať, ale sedí to. Celkom presne. Štyri týždne, dá sa to vyjadriť aj takto. Jemne sformujem ústa do úsmevu, pokračujem [...]

T-54 tank

Číre zúfalstvo? Rusi na Ukrajinu poslali tanky T-54 vyrábané za Stalina

22.03.2023 15:58

Podľa expertov nasadenie tankov „jednoznačne naznačuje vážne problémy s poskytovaním obrnených vozidiel ruským ozbrojeným silám“.

kladivo, súd, justícia, váhy, právo, notár, zákon

Piťovec Karol Patasy mladší dostal 16-ročný trest väzenia

22.03.2023 15:19

Vinný je z vraždy pred bratislavským barom Boston z roku 2004.

Nemecko Mníchov Bezpečnostná Konferencia polizei

V Nemecku zasahovali proti „ríšskym občanom“, zranil sa jeden policajt

22.03.2023 15:10

Prívrženci pravicového hnutia tvrdia, že stále existuje Nemecká ríša, teda Reich, z roku 1871.

challenger, tank, vojna an Ukrajine

Moskva straší: ochudobnený urán je krok k jadrovej vojne. Bojí sa o svoje tanky

22.03.2023 14:51

Pre posádku zasiahnutého tanku je toxicita uránového jadra projektilu tým najmenším problémom, tvrdia experti.

Darina Matichová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 215550x
Priemerná čítanosť článkov: 1529x

Autor blogu

Kategórie