Založ si blog

Ulica

Cesta zasypaná snehom, pod topánkami mi vŕzga. Ako v horore, pomyslím si a trochu sa pousmejem. Občas mi na oblečení pristanú tancujúce snehové vločky a pohodlne sa usadia. Pozorujem ich jemnosť a krásu, zdajú sa mi fascinujúce, malé a nádherné.

 

Rútim sa ulicou, oproti mne občas človek. Nevnímam, som trochu ako naprogramovaný stroj. Dostaviť sa na vopred určené miesto, asi takto znie pokyn. Spozorniem, keď zbadám jeho. Chlap na bicykli, v tejto zime zvláštnosť, pre mňa určite. Katarína by ma poopravila, je to stále tá istá veta a konštatovanie, že som staromódna. Hm, možno, ale ako matka dospievajúcej dcéry mám nárok. Aspoň si to myslím.

 

Mením smer, zatáčam vpravo, keď aj vrzgot spod mojich nôh ustane. Krásny biely sneh sa mení na odpornú, mazľavú kašu ležiacu na mestskej dlažbe. „Pozor, šmýka sa,“ povie postarší pán prechádzajúci popri mne. Pravda, jednoznačne súhlasím a v duchu preklínam muža v oranžovej veste, ktorý lopatkou okolo seba sype soľ. Za všetkým je on, úplne to pokazil, všetka biela nádhera sa zmenila na špinavú hmotu.

 

Prispôsobujem sa, moje kroky sú drobnejšie a opatrnejšie, ešte aj tie čižmy mi robia starosti. Lenže čas je môj nepriateľ, už teraz mám dojem, že nestíham. Keby som nemusela, tak nejdem, do stredu mesta určite nie. Možno do prírody, to by sa mi páčilo, obdivovať zimnú krajinu pod bielou perinou.

 

Ďalšia ulica za mnou, ešte chvíľu a už by som tam mohla byť. Ani časovo to nie je najhoršie, celkom dobre som to odhadla. Predajňa skla a porcelánu, široké výkladné skrine, pre mňa takmer zrkadlo. Kontrolujem svoj zovňajšok, méta je vyzerať dobre, pri tomto stretnutí je to dôležité. Vyberám z kabelky rúž, hrebeň a iné drobnosti. Improvizovane, ale predsa. Som žena, musím o tom dať vedieť.

 

Spokojnosť, na tie podmienky celkom dobré, konštatujem a pokračujem v ceste. Ešte niekoľko krokov a už ho vidím. Pozerám smerom k nemu, tmavý oblek doplnený štýlovou kravatou, na prvý pohľad vycibrený vkus. Dvíham hlavu, vypínam prsia a jeden štýlový pohyb k tomu. Chcem zapôsobiť. Á, moja noha, do čerta aj s čižmami na vysokých podpätkoch.

 

Sedím na zemi v mazľavej kaši a opieram sa o rameno muža, ktorý mi ponúkol svoju pomoc. Pokúšam sa postaviť. A on stojí opodiaľ a sleduje ma. Vychutnáva si ma a tvári sa ako víťaz.

Tag:

Lúka

03.12.2023

Lúka, všade tráva. Zelená. Taká svieža, akoby sa viac farby do nej ani nevošlo. Jej oči to tak vidia. A kvety, je ich tu toľko, kdesi pri lese je začiatok. Pri tom strome, ukazuje prstom pre seba, len tak. „Takto sa to nerobí, taká veľká slečna.“ Ženský hlas, počuje ho celkom zreteľne. Hľadá pohľadom, obzerá sa dookola. Nikde nikto, teraz si je istá. Ale, [...]

Večera

19.11.2023

Kuchyňa. Možno miestnosť ponášajúca sa na ňu. Podlaha pod jej nohami vydáva zvuky. Vŕzga a nielen to, je to zmes zvukov, akoby tvorili súbor. Hm, znie to, akoby bola počítačový špecialista. Omyl, v tomto prípade to však nie je zásadné a základné znalosti jej nechýbajú. To potrebné. Vždy je dôležité vedieť si vybrať. Na nohách topánky, vysoké, farba [...]

Príležitosť

09.11.2023

Sedí. Lakte opreté o zábradlie, pobolievajú ju, už kedysi jej matka hovorila, že ich má špicaté. Jeden pohľad a dáva jej za pravdu. Asi áno, potiahne si z cigarety a pritiahne si pletený sveter k telu. Zima, keby aspoň svietilo slnko. Svieti, len je nejaké zubaté. Keby sa ukrylo, nezmenilo by sa veľa. Len rovnaká zima. Aspoň cigareta, opätovne potiahne. Slastne, [...]

lech walesa

Bývalý poľský prezident Walesa bol hospitalizovaný s ochorením COVID-19

05.12.2023 22:34

Walesov stav je vážny, no je o neho dobre postarané v nemocnici v Gdaňsku.

Daniel Lipšic, Úrad špeciálnej prokuratúry

Lipšic: Ak nechajú špeciálnu prokuratúru, vzdám sa funkcie

05.12.2023 20:55

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Slovensko pri riešení migrácie a azylu v EÚ má svoje červené čiary

05.12.2023 18:48

Minister vnútra sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v Bruseli.

rtvs, mlynská dolina

RTVS príde o peniaze, ministerka Šimkovičová chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023 18:32

Zníženie príspevku pre RTVS vychádza z koaličnej dohody.