Čosi navyše

Posteľ, som pod perinou. Oči pootvorené, telo vystreté. Pot a vlhkosť, nepríjemný, lepkavý pocit. Je tu, cítim ho, všade okolo mňa. Aj bavlnené tielko, v ktorom som zaľahla  je prilepené na mojom tele a presne kopíruje jeho obrysy. Nezvyčajné, nestáva sa mi to. V lete možno, ale do horúcich dní ostáva ešte veľa času.

Spať už nemusím, za oknom zúri biely deň. Slnko je neúnavné, už nejaký čas nazerá dovnútra izby. A nech, hovorím si a odolávam.  Moje oči sa ešte nerozhodli, akoby boli práve v polčase. Z každého čosi, vysmievajú sa mi. Možno ma chcú stresovať. Ale prečo? Dôvod? Existuje vôbec?

Otázky, tie krátke vety s otáznikom na konci. Nemám ich rada, sú to presne tie situácie, keď sa neviem rozhodnúť. Namiesto ďalších úvah otáčam hlavu. Doprava, smerom k nemu. Chcem, aby tu bol, niekde na tomto mieste kúsok odo mňa. Skúšam to aj rukou, potrebujem vidieť jeho tvár, jemné strnisko, ktoré ho ráno zvyčajne zdobí. Chcem ho objať, aspoň symbolicky, túžim po tom.

Nič, prázdnota. Nevzdávam sa, skúšam to znova, musí tu byť, o tomto čase určite. Musí, nemusí, ale nie je. Som tu sama. Odvraciam hlavu, privieram oči, skutočnosť ma bolí. Trhá moje srdce na tisíce drobných kúskov. Je mi smutno.

Nie to nemôžem, musím byť silná, pre neho, aj on to tak chce. Som si istá, príde deň a potom, už si ho nedám ukradnúť. Vstávam pomaly, lenivo. V myšlienkach som s ním, len tie okolnosti, neboli nám priaznivo naklonené. Lekár, starší pánko, pôsobil tak dôveryhodne. Jedno vyšetrenie a hotovo, odrazu skloňujeme slovo „pozitívny“. Lyžovačka v Taliansku a po návrate bonus pre pacientov.  Lukáš to schytal.

Karanténa, ja doma a on kdesi na inom mieste. Zdravá a chorý, odlúčení jeden od druhého. Beriem do rúk rýchlovarnú kanvicu a do šálky chystám kávu. Potrebujem ju, možno mi pomôže. Musím veriť, len tak to prežijem.

Mesto

07.02.2026

Klopkanie podpätkov. Počúvam ich. Nemusela by som, jednoducho som si zvykla. Mesto, toľko ruchu a zvukov. Všakovakých, miešajú sa jeden medzi tie ostatné, odlíšiť ich, je niekedy ťažké. Niekedy. A potom príde čas, keď im začneš rozumieť. Nesnažíš sa, akosi to príde a ide to aj samo. Električka číslo päť. A keby len päťka, pred ňou jedna a za [...]

Perina

19.12.2025

Prší či nie? Neviem, o tomto nemám ani potuchy. Asi ani nechcem, toto sú veci, ktoré zaujímajú dospelých. Teda ja si to myslím. A to ja nie som a ešte dlho nebudem. Ani nechcem. Ležím v posteli, nohy mám ukryté pod perinou posiatou drobnými kvietkami. Rozmýšľam, chcela by som vedieť ako sa volajú. Sú červené, modré a žlté. Už som sa na to pýtala [...]

Pondelok

22.10.2025

Oči. Rozliepam ich, ide mi to akosi sťažka. Skúšam to opakovane, mám s tým však problém. Sú také dni, po víkende sú ešte častejšie. Bicykel, tam niekde je pes zakopaný. Nedal som mu pokoj oba voľné dni. Aby nie, slnko svietilo po dlhej dobe, vzduch príjemne teplý. Skvelá kombinácia, no neodolal som. Jednoducho som si dal do tela, presne tak, ako to mám rád. [...]

Rakúsko, zima, sneh, Alpy

Prvé snežienky vystriedal v Bratislave sneh. Strednú Európu čaká vlna sneženia, v Alpách hrozí extrém

16.02.2026 08:16

Mínusové teploty a sneh hlásia na viacerých miestach krajiny.

sopka Kilauea, Reuters, NEPOUŽÍVAŤ

VIDEO: Úžasné divadlo. 'Najvulanickejšia' sopka sveta rozžiarila oblohu ohnivou fontánou

16.02.2026 07:15

Havajská sopka Kilauea predviedla od konca roku 2024 už 42. ohnivú šou.

austrália bondi streľba policajt

Muž obvinený z útoku na pláži Bondi v Sydney sa prvýkrát objavil na súde. Online

16.02.2026 07:07

Obvinený je zo spáchania teroristického činu, 15 prípadov vraždy a ďalších trestných činov.

Škola / Školáci / Žiak / Žiaci / Výučba / Učenie /

Školákom sa začali jarné prázdniny. Týždeň voľna si ako prví užijú žiaci na západe

16.02.2026 06:57

Voľno je už tradične rozdelené podľa krajov na tri termíny.