Založ si blog

Výzva

Sedí v lavici,  akoby tam ani nepatrila. Blonďavá ofina spustená do čela, možno jej prekáža aj vo výhľade. Nezáleží na tom, je to jedna z vecí, ktoré sa tu neriešia. Mohli by sa, veď ako sa vraví, dobrého pedagóga zaujíma všetko.

 

Hm, dobrý pedagóg, každému vyhovuje niečo iné, jednotné pravidlo pre podobnú definíciu neexistuje. Som opretá o lavicu, nie ako v krčme, len mierne, táto pozícia mi vyhovuje. Dobre vidím na jednu i druhú stranu. Posledná lavica v opačnom rohu miestnosti, tam smerujú moje oči. Drobná postava, akoby mierne schúlená. Evička, je to akási jej pozícia. Neviem, je taká odkedy ju poznám. A to je už pekných niekoľko rokov. Akoby ani nerástla, je takmer stále rovnaká. Nie je ako jej rovesníci, ktorí sa ťahajú do výšky s každým prichádzajúcim dňom. Prerástli ju, stalo sa to, ani neviem presne kedy. Všetky tie dni, ide to akosi rýchlo.

 

V prednej časti rozľahlej miestnosti je usadená žena. Viac ako moletná. Je telo je nasilu natlačené v akýchsi modrých šatách. Zvláštne, pri každom nepatrnom pohybe jej tela sa preľaknem. Nechcem, ale akosi sa toho neviem zbaviť. Čo keby sa jej roztrhli šaty? Nebol by to pekný pohľad a potom, je to riaditeľka školy.

 

Do ticha sa ozve hlas. Zase ona, prihovára sa zúčastneným, používa slová ako „vyšetrenie prípadu“. Najradšej by som sa zodvihla a odkráčala preč. Namiesto toho ju počúvam. „Údajné šikanovanie“, takto pomenúva skutočnosti, ktoré otriasli všetkými chápavými pedagógmi. Cestujem očami, hľadám Evičku. Je tam, stále na svojom mieste. Hlava zvesená, akoby odrazu bola pre ňu príliš ťažká  a nevládala ju udržať. Dievčatko, tisne sa mi na jazyk. Počúva, ale nesúhlasí. Viem to. Nemôže, jej krehká detská duša je doráňaná. A na opačnom konci agresorka. Niekoľkokrát za sebou pohodí hlavou, ofinu odfúkne z čela a suverénne hľadí pred seba. Je sebaistá, veľmi dobre vie, komu riaditeľka drží stranu. Vraj šikana. Určite nie, čosi také ona nepotrebuje. Rodičia jej doprajú a s touto tu, by sa nezhadzovala. Možno jej adresovala niekoľko štipľavejších slov, ale myslela to dobre. A prečo nie? Niekto jej to povedať musí, veď vyzerá tak zúbožene.

 

Hrmot mojej stoličky. Vstávam, už to viac nevydržím, slepá ani hluchá nie som. Nech si o mne pani riaditeľka myslí, čo chce, ja jej pritakávať nebudem. Nemôžem, čosi také si Evička nezaslúži. Na to ju poznám až priveľmi dobre. Je taká dobrá a za problémy svojej matky skutočne nemôže. Kráčam dlhou chodbou a premýšľam. Musím vymyslieť, ako jej pomôcť.

Tag:

Šanca

14.01.2021

Pracovný stôl, klasika, miesto, kde trávim toľko času. „Nie vždy pracuješ,“ hovorí moja zákonitá, akoby mi chcela čosi vytknúť. Áno, ale tráviť čas v pracovni ma jednoducho baví. Hore na poschodí zastrčená v úplnom rohu domu, lepšie by som to nevymyslel, dal som na radu najlepšieho priateľa. Je z fachu, vyzná sa a dnes mu dávam za pravdu. Pri stavbe domu to [...]

Dych

26.12.2020

Chodba dlhá, steny biele. Biele? Hm, pýtam sa, akoby som sa mal koho. Nemám, ani cestou sem som veľa živých tvorov nestretol. Mačku potulujúcu sa popri autách, hľadajúcu akýsi zdroj tepla, postaršiu ženu s divným výzorom v tvári a partnerov zavesených rukami do seba. Nič viac, bolo to naozaj všetko, ulica tichá, mĺkva. Nesťažujem sa, pokojné rána mám dokonca rád, [...]

Zástera

10.12.2020

Varecha v ruke, okolo pása zástera. Myšlienky, sú to presne tie potvorky, ktoré si len tak poletujú. Raz sú tu a potom zasa tam. Hm, presne ako tie jeho, zdá sa, že sú nezastaviteľné. Kuchyňa, vidí ju, je to také čerstvé, svieže, akoby to ani nebolo dávno. Úsmev, mihne sa mu v tvári, aj biele zuby zoradené tesne jeden vedľa druhého poodhalí. Starká. Tá sa [...]

Bangkok, Thajsko, protesty, demonštrácie

Ženu za urážku thajskej monarchie odsúdili na viac ako 43 rokov väzenia

20.01.2021 06:19

Súd žene pôvodne udelil až 87-ročný trest odňatia slobody. Neskôr jej ho však znížil o polovicu, pretože sa k činom priznala.

Virus Outbreak Missouri

ONLINE: Koronavírus v USA zabil viac ako 400-tisíc ľudí

20.01.2021 06:00, aktualizované: 06:53

Donald Trump odovzdáva Joeovi Bidenovi Spojené štáty s počtom mŕtvych s COVIDOM-19 väčším ako 400-tisíc.

US Election View From Asia

Trump (ne)nastavil Rusku a Číne pravidlá. Čo zmení Biden?

20.01.2021 06:00

Súperenie veľmocí. V strategickej oblasti je to jedno z hlavných dedičstiev odchádzajúcej vlády prezidenta Donalda Trumpa. S čím príde Joe Biden?

pocasie-20-1-2021

Teplý front sa tlačí na Slovensko, výrazne zdvihne teploty

20.01.2021 00:00

Niekde ešte zima, niekde už teplo. Teplý front postupne prinesie výrazné zvýšenie teplôt. Kde oteplenie pocítia najskôr?