Založ si blog

Výzva

Sedí v lavici,  akoby tam ani nepatrila. Blonďavá ofina spustená do čela, možno jej prekáža aj vo výhľade. Nezáleží na tom, je to jedna z vecí, ktoré sa tu neriešia. Mohli by sa, veď ako sa vraví, dobrého pedagóga zaujíma všetko.

 

Hm, dobrý pedagóg, každému vyhovuje niečo iné, jednotné pravidlo pre podobnú definíciu neexistuje. Som opretá o lavicu, nie ako v krčme, len mierne, táto pozícia mi vyhovuje. Dobre vidím na jednu i druhú stranu. Posledná lavica v opačnom rohu miestnosti, tam smerujú moje oči. Drobná postava, akoby mierne schúlená. Evička, je to akási jej pozícia. Neviem, je taká odkedy ju poznám. A to je už pekných niekoľko rokov. Akoby ani nerástla, je takmer stále rovnaká. Nie je ako jej rovesníci, ktorí sa ťahajú do výšky s každým prichádzajúcim dňom. Prerástli ju, stalo sa to, ani neviem presne kedy. Všetky tie dni, ide to akosi rýchlo.

 

V prednej časti rozľahlej miestnosti je usadená žena. Viac ako moletná. Je telo je nasilu natlačené v akýchsi modrých šatách. Zvláštne, pri každom nepatrnom pohybe jej tela sa preľaknem. Nechcem, ale akosi sa toho neviem zbaviť. Čo keby sa jej roztrhli šaty? Nebol by to pekný pohľad a potom, je to riaditeľka školy.

 

Do ticha sa ozve hlas. Zase ona, prihovára sa zúčastneným, používa slová ako „vyšetrenie prípadu“. Najradšej by som sa zodvihla a odkráčala preč. Namiesto toho ju počúvam. „Údajné šikanovanie“, takto pomenúva skutočnosti, ktoré otriasli všetkými chápavými pedagógmi. Cestujem očami, hľadám Evičku. Je tam, stále na svojom mieste. Hlava zvesená, akoby odrazu bola pre ňu príliš ťažká  a nevládala ju udržať. Dievčatko, tisne sa mi na jazyk. Počúva, ale nesúhlasí. Viem to. Nemôže, jej krehká detská duša je doráňaná. A na opačnom konci agresorka. Niekoľkokrát za sebou pohodí hlavou, ofinu odfúkne z čela a suverénne hľadí pred seba. Je sebaistá, veľmi dobre vie, komu riaditeľka drží stranu. Vraj šikana. Určite nie, čosi také ona nepotrebuje. Rodičia jej doprajú a s touto tu, by sa nezhadzovala. Možno jej adresovala niekoľko štipľavejších slov, ale myslela to dobre. A prečo nie? Niekto jej to povedať musí, veď vyzerá tak zúbožene.

 

Hrmot mojej stoličky. Vstávam, už to viac nevydržím, slepá ani hluchá nie som. Nech si o mne pani riaditeľka myslí, čo chce, ja jej pritakávať nebudem. Nemôžem, čosi také si Evička nezaslúži. Na to ju poznám až priveľmi dobre. Je taká dobrá a za problémy svojej matky skutočne nemôže. Kráčam dlhou chodbou a premýšľam. Musím vymyslieť, ako jej pomôcť.

Tag:

Slnko

15.04.2024

Je ráno. Slnko už vypeká, akoby nemohlo byť po včerajšom dni unavené. Mohlo, keby to takto fungovalo. Nie, nič z toho, slnečná aktivita sa zvyšuje rýchlym tempom. Moje telo zahaľuje len tenučké tričko. Keby nebolo treba… Úvahy, veď prečo nie, popustiť uzdu fantázii môže byť celkom fajn. Oči privreté, tvár sa mi kúpe v slnečných lúčoch. Hodinky [...]

Pena

27.03.2024

Jedno vrznutie dverí a všetky oči jedným smerom. Dvere, to je ten bod a uprostred nich ja. Sám, tlačiaci sa dovnútra. Možno vietor, poháňa ma, akoby ma už chcel vteperiť za dvere. Neponáhľam sa, nemám dôvod. Som pokojný, vyrovnaný sám so sebou. Aj tie pohľady, milé mi nie sú, znesiem ich však. No kam by sa už pozerali… Moja ruka na kľučke, [...]

Kroky

14.03.2024

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa [...]

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

lesby, homosexuáli

Český Senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

17.04.2024 12:24

Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák

Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

17.04.2024 12:09, aktualizované: 12:18

Prvý námestník generálneho prokurátora totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

medved

Pre výskyt medveďa by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia, navrhuje vláda

17.04.2024 12:00, aktualizované: 13:16

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku.