Založ si blog

Kroky

 

Kráčam po schodoch. Moje nohy, sú neskutočne ľahké, akoby som ich ani nemala. Ale mám, sú presne na svojom mieste. Pravá, ľavá, ešte raz sa na ne pozriem a pokračujem v ceste. Nejaké schody za mnou a predo mnou tiež, dvanásť poschodí spraví svoje. Možno som mala použiť výťah, dnes taká bežná záležitosť. Áno, v tejto bytovke sú hneď dva, jeden vedľa druhého, osobný a nákladný.

 

„Dobrý deň,“ dostanem zo seba okamžite ako takmer vrazím do suseda. Starší pánko, jeho vlasy sú takmer biele, oblečený vždy v elegantnom obleku. Stará škola, takto si ju predstavujem, asi ma to naučila mama. Vyzná sa, veď  už má svoje roky. Sused je už doma a ja si idem po svojom. Schody, dávam jeden za druhým, dnes je to však také tanečné. Akoby som tancovala. Ešte nikdy som sa tak necítila. Toľko schodov, nie však pre mňa, počet neriešim. Akoby ma smerom dolu poháňala akási zvláštna energia, možno sila.

 

„Dobrý deň, pani Nováková,“ prihováram sa susedke, ktorú každý volá priezviskom. Netuším prečo, nikdy som to neriešila. Robím to ako ostatní. Možno za tým bude jej povolanie, sudkyňa. Dnes už v dôchodkovom veku, ale príjemná pani, nikdy som ju nevidela v zlej nálade. Pozitívna osôbka. „Dnes nejdeš výťahom?“ kladie mi otázku a trochu sa usmieva. Neodpovedám, asi nemám čo dodať, jednoducho je to tak.

 

Schody, samé schody. A ja kdesi uprostred nich. Ďalšie stretnutia so susedmi. Na jednom poschodí muž s bicyklom, o čosi nižšie deťúrence s mamičkou, sused vynášajúci odpadky. Všetci majú niekam namierené, v bytovke to takto funguje, človek tam takmer nikdy nie je sám.

 

A som dole, predo mnou brána, otváram ju dokorán. Do tváre mi fúkne svieži vietor a rozhalí mi kabát. Ponáhľam sa, moje nohy pokračujú v ľahkom kroku. Z kabelky prehodenej cez plece vyberám maličké zrkadielko a kontrolujem svoju tvár. Tento vlas sem, tu mám akúsi šupinku, odhaľujem ďalšie nedostatky. Dnes chcem byť dokonalá, idem na rande. Čaká ma on.

Tag:

Vôňa

17.05.2024

Vrznutie bránky, potom stisk kľučky a ide sa dovnútra. Ruka ju neposlúcha, akosi nechce spolupracovať. Možno zdanie, stáva sa. Nie, nemýli sa, ani zamknuté nie je. Načo aj, vysoké ľalie, ruže ružové i červené, v rohu záhrady kútik levandule a materinej dúšky. Tá vôňa, akoby sa pretekali, ktorá rastlina sa presadí. Nádhera, to áno, ale… Ukradnúť nie [...]

Spravodlivosť

05.05.2024

„Dobrý deň,“ zdraví srdečne, keď sa zháči. Spomalený krok a hlava pootočená smerom von. Hm, tma, kdesi tam hore žiarivý mesiac a on takto. Vraj deň. Kdeže, deň sa už dávno prehupol do noci, len niektorí to ešte nezbadali. On medzi nimi. Skoro ráno z domu a potom… Práca, dnes dorazil skutočne skoro. Privstal si, aby sa veci hýbali, je vedúci [...]

Slnko

15.04.2024

Je ráno. Slnko už vypeká, akoby nemohlo byť po včerajšom dni unavené. Mohlo, keby to takto fungovalo. Nie, nič z toho, slnečná aktivita sa zvyšuje rýchlym tempom. Moje telo zahaľuje len tenučké tričko. Keby nebolo treba… Úvahy, veď prečo nie, popustiť uzdu fantázii môže byť celkom fajn. Oči privreté, tvár sa mi kúpe v slnečných lúčoch. Hodinky [...]

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínska prezidentka vetovala sporný zákon o zahraničnom vplyve

18.05.2024 17:08

Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dosť poslancov, aby veto hlavy štátu prehlasovala.

handlová, fico, atentát

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom cez sociálnu sieť

18.05.2024 15:10

Prokurátor sa stotožnil s podnetom polície na vzatie obvineného do väzby, rozhodne o nej súd.